خبرگزاری کار ایران

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

جزییات دومین حراج سکه اعلام شد/ حراج سوم؛ هفته‌ آینده

asdasd
کد خبر : ۱۴۵۶۳۳۰

سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلا اظهار داشت: امروز حراج سکه با شیوه حراج قبلی انجام می‌شود و البته در هفته آینده هم حراج خواهیم داشت. در حراج امروز هم برای متقاضیان امکان ثبت سفارش حداکثر 5 قطعه سکه ربع بهار آزادی وجود دارد.

اصغر بالسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا از نوبت بعدی حراج سکه در هفته آینده خبر داد و گفت: امروز حراج سکه با شیوه حراج قبلی انجام می‌شود و البته در هفته آینده هم حراج خواهیم داشت. در حراج امروز هم برای متقاضیان امکان ثبت سفارش حداکثر 5 قطعه سکه ربع بهار آزادی وجود دارد.

سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلا در پاسخ به این سوال که چرا در حراج سکه قیمت پایه وجود ندارد، اظهار داشت: حراج فرآیندی نیست که برای آن بتوان قیمت پایه در نظر گرفت و پس از قیمت‌گذاری متقاضیان، سامانه از بالاترین قیمت تا پایین‌ترین قیمت، رتبه بندی می‌کند و براساس آن میزان عرضه در حراج انجام و اسامی برندگان اعلام می‌شود.

بالسینی درباره قیمت‌های پیشنهادی بالاتر از بازار که به هر دلیلی از سوی عده‌ای از متقاضیان ارائه می‌شود، تاکید کرد: در حراج نه کف قیمت و نه سقف قیمتی اعلام نکرده‌ایم، اما فرض ما بر این است که افراد رفتار عقلایی دارند و براساس رفتار عقلایی بازار را می‌سنجند و براساس آن وارد حراج می‌شوند و اصولاً هم قیمت‌گذاری مردم در حراج با در نظر گرفتن واقعیت بازار است. به هر حال در حراج بالاترین قیمت و پایین‌ترین قیمت را در نظر می‌گیریم و در نهایت برندگان را اعلام می‌کنیم اما همانطور که گفتم در حراج کف و سقف قیمت نداریم و عرضه کننده برای هر دوره‌ای که حراج برگزاری می‌شود یک قیمت را به عنوان قیمت مورد قبول در نظر می‌گیرد و قیمت‌های بالاتر از آن به عنوان برندگان حراج اعلام می‌شوند. 

وی درباره میزان افراد که توانستند با وجود اختلال‌های به وجود آمده در سامانه، توانستند در حراج شرکت کنند، ادامه داد: ١٢ هزار و ٨٧٧ نفر در حراج شرکت کردند که از این میزان هزار و ١١٨ نفر برنده این حراج شدند بنابراین طبیعی است که این ذهنیت که برای سکه بخواهیم قیمت پایینی در نظر بگیریم ذهنیت درستی نیست.

سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلا تاکید کرد: کسانی که قصد شرکت در حراج دارند حتما پیش از شرکت در حراج دستورالعمل و نحوه شرکت در حراج را مطالعه کنند، نحوه پیشنهاد قیمت در این دستورالعمل توضیح داده شده است و با توجه به آن در شیوه قیمت‌گذاری دقت کنند چراکه اینگونه نیست قیمت‌های پایین به عنوان برنده اعلام شوند .

بالسینی درباره مهلت تحویل سکه و شرایط امکان انصراف گفت: در شیوه نامه توضیح داده شده بعد چند روز افراد می‌توانند برای تحویل سکه مراجعه کنند. ٧روز بعد از اعلام نتایج حراج، برندگان می‌توانند برای تحویل سکه مراجعه کنند و تا ١۴ روز می‌توانند با پرداخت هزینه لجستیک مهلت دریافت سکه را داشته باشند و ٧ روز بعد از آن هم می‌توانند با پرداخت هزینه انبار داری مهلت دریافت سکه را داشته باشند که البته تمام این موضوعات در شیوه نامه به صورت دقیق ذکر شده است. در نهایت متقاضی ٢١ روز مهلت دارد تا سکه را تحویل بگیرد.

وی همچنین درباره اثرگذاری حراج‌ها در حباب سکه افزود: سیاست افزایش عرضه بر قیمت هم اثر می‌گذارد و کمک می‌کند که حباب سکه کاهش پیدا کند. بانک مرکزی هم با توجه به سیاست خود مبنی بر مدیریت بازار طلا عرضه‌های مربوط به حراج سکه را با هدف همین موضوع در دستور کار قرار داده است.

سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلا درباره تحلیل‌هایی مبنی بر معاملات حراج سکه با دلار ٩٣ هزار تومانی گفت: اساسا ارزش‌گذاری دلار با این فرمول و براساس نرخ سکه محاسبه نمی‌شود و این محاسبه اشتباهی است. می‌دانیم که هر نوع سکه تا حدی حباب دارد و بر قیمت ذاتی سکه درصدی حباب قیمتی اضافه می‌شود و با حباب هم قیمت سکه بیشتر از اعداد واقعی است بنابراین نمی‌توان با وجود حباب، از این فرمول نرخ سکه استخراج کرد و اساسا دلار با این روش ارزش‌گذاری و محاسبه نمی‌شود. 

وی ادامه داد: برای مثال سکه‌های ضرب ١٣٨۵ کاملا بدون حباب خریداری می‌شوند اما برخی از سکه‌ها هم دارای حباب هستند و نمی‌توان هزینه‌های حباب را بر روی ارزش گذاری دلار سرشکن کرد از این رو این فرمول به هیچ عنوان مبنای درستی برای تعیین نرخ دلار نیست.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز