خبرگزاری کار ایران

سخنگوی صنعت آب تشریح کرد؛

جزئیات سیل کم‌سابقه سیستان و بلوچستان

asdasd
کد خبر : ۱۴۵۴۳۴۷

سخنگوی صنعت آب گفت: اگر سد زیردان وجود نداشت اضافه حجم ۱۷۰۰ متر مکعبی کلیه‌ی مناطق پایین‌دست در جنوب استان سیستان و بلوچستان را زیر آب فرو می‌برد و میزان خسارت‌های مالی و جانی صدها برابر شرایط فعلی بود.

به گزارش ایلنا، عیسی بزرگ‌زاده با اشاره به بارندگی کم‌سابقه سیستان و بلوچستان در یک هفته‌ی اخیر اظهار کرد: بارندگی در بالادست سبب شده تا جریان آب رودخانه‌های منطقه در هر ثانیه از ۲ میلیون لیتر در هر ثانیه عبور کند، برای مثال جریان رودخانه‌ی کاجو در بالادست به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر در ثانیه رسید.

سخنگوی صنعت آب ادامه داد: برای درک میزان این سیلاب در رودخانه‌ی کاجو کافی است بدانید این آب در هر ثانیه معادل ۱۴ هزار بشکه نفت، حجم دارد و می‌تواند در کمتر از سه دقیقه، گنجایش غول‌پیکرترین کشتی نفت‌کش‌ دنیا را پر از آب کند.
وی ادامه داد: از جمله ماموریت‌های یک سد در منطقه عملکرد در زمان سیلاب است به نحوی که آب را در خود ذخیره کرده و به صورت تنظیم‌شده در پایین‌دست رها کند.
بزرگ‌زاده با اشاره به عملکرد سد زیردان در سیلاب سیستان و بلوچستان گفت: سیلاب ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر در هر ثانیه رودخانه‌ی کاجو به کمک سد زیردان کنترل و جریان ثابت ۵۰۰ هزار متر مکعبی در پایین‌دست رها شد که متناسب با رفیت رودخانه بود.
وی افزود: اگر سد زیردان وجود نداشت اضافه حجم ۱۷۰۰ متر مکعبی کلیه‌ی مناطق پایین‌دست در جنوب استان سیستان و بلوچستان را زیر آب فرو می‌برد و میزان خسارت‌های مالی و جانی صدها برابر شرایط فعلی بود.
سخنگوی صنعت آب گفت: آب‌گرفتگی‌هایی که در پایین‌دست شاهد آن هستیم به دلیل بارندگی در خود منطقه است، توجه کنید همین سامانه‌ی بارشی در بندر گوادر پاکستان فاجعه به بار آورد و به کشته‌شدن ده‌ها تن ختم شد.
بزرگ‌زاده تاکید کرد: خوشبختانه سیلاب سیستان و بلوچستان تا کنون خسارت جانی نداشته و دستگاه‌های دولتی و مردمی مشغول رفع آب‌گرفتگی روستاها هستند.

 

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز