کد خبر: 1327200 A

ضرر تحمیلی قطع گاز به صنعت CNG و اقتصاد کشور

با تحمیل خسارات جدی به جایگاههای CNG که هم اکنون نیز به دلیل عدم برخورداری از حق العمل منصفانه و تحمل زیان انباشته سالهای اخیر در مرز ورشکستگی و تعطیلی هستند، بحران فعالیت جایگاههای CNG را حادتر کرده است.

ضرر تحمیلی قطع گاز به صنعت CNG و اقتصاد کشور

به گزارش ایلنا، احسان جان‌محمدی دبیر انجمن صنفی کارفرمایی CNG کشور  اظهار داشت: با توجه به اینکه مصرف کل جایگاههای CNG کشور ، تنها 2 درصد از مصرف کل گاز کشور را شامل می شود، قطع گاز برنامه ریزی شده نیمی از جایگاههای CNG کشور نه تنها کمک معناداری به کاهش مصرف و حل معضل ناترازی تولید و مصرف نکرده بلکه با تشکیل صفهای طویل در جایگاههای فعال، موجبات نارضایتی عمیق مردم به خصوص قشر آسیب‌پذیر جامعه را فراهم آورده است.

وی افزود: از سوی دیگر با تحمیل خسارات جدی به جایگاههای CNG که هم اکنون نیز به دلیل عدم برخورداری از حق العمل منصفانه و تحمل زیان انباشته سالهای اخیر در مرز ورشکستگی و تعطیلی هستند، بحران فعالیت جایگاههای CNG را حادتر کرده است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی CNG کشور ادامه داد: انتظار است اهتمام لازم در جبران خسارات وارده به جایگاههای CNG از سوی دولت صورت پذیرد.

در ادامه حمیدرضا سهرابی فعال صنفی و عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی CNG کشور گفت: قطع گاز جایگاههای CNG کشور در یکماه اخیر موجب تحمیل بیش از 100 میلیارد تومان خسارت به جایگاههای CNG از محل عدم انتفاع از فروش و همچنین خسارات فنی مترتب بر قطع و وصل مکرر گاز به تجهیزات گاز جایگاهها ، شده است.

وی افزود: با توجه به نظام حق العملی جایگاههای CNG ، همواره بخشی از نرخ فروش به مشتری، حق العمل جایگاه بوده که محل تامین هزینه های ثابت و متغیر و سود خالص جایگاه است بنابراین شرط اقتصادی بودن جایگاهداری به مانند تمامی واحدهای صنعتی دائم کار ، فعالیت مستمر و بدون توقف آن است و قطع گاز مکرر جایگاههای CNG اولاً تامین هزینه های ثابت و متغیر آنها را دچار اختلال می‌کند ثانیاً عدم انتفاع جایگاه‌ها را موجب می شود و ثالثاً سبب بروز برخی ایرادات و خسارات به تاسیسات و تجهیزات جایگاهها به دلیل راه اندازی های مجدد پس از توقفهای مکرر جایگاهها می شود.

سهرابی اذعان داشت: همچنین قطع گاز جایگاههای CNG توام با بروز شایعه عدم توان شرکت ملی گاز در تامین گاز جایگاههای CNG ، وجهه نامطلوبی در امنیت سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت CNG به جای گذارده و استمرار آن موجب فرار سرمایه بخش خصوصی از این صنعت می شود.

وی ادامه داد: خسارات ناشی از موارد عنوان شده در بخش اول حدود 100 میلیارد تومان برآورد می شود که انتظار داریم دولت در جبران این خسارت مساعدت لازم را به جایگاههای CNG معمول داشته و در بخش دوم که مربوط به عدم اطمینان بخش خصوصی و فرار سرمایه خصوصی از صنعت CNG می باشد ، حجم خسارت بسیار بیشتر و خصوصاً در درازمدت ، قابل احتساب و جبران نیست.

محسن جوهری رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی CNG کشور نیز گفت: بنا به اذعان مسئولین شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ، قطع گاز جایگاههای CNG موجب افزایش قابل توجه مصرف بنزین و متعاقب آن 7 میلیون دلار ضرر روزانه به اقتصاد کشور از محل این افزایش مصرف بنزین در خودروها شده است

وی افزود: رسیدن و حتی عبور مصرف بنزین از سقف تولید آن در داخل کشور ، چند صباحی است که موضوع بحث فعالان حوزه انرژی کشور و دغدغه مسئولین دولت و وزارت نفت است و به عقیده فعالین حوزه CNG، عدم توجه دولتها به توسعه پایدار صنعت CNG در بخش عرضه و تقاضا در سالهای گذشته، یکی از مهمترین دلایل وضعیت کنونی و مصرف بی رویه بنزین است.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی CNG کشور خاطرنشان کرد: ضمن آنکه این افزایش مصرف بنزین در شرایط فعلی آلودگی شدید هوا ، موجب آلودگی مضاعف هوا خصوصاً در کلانشهرها شده آنهم در شرایطی که بنا بر سیاستهای کلان اولیه ، صنعت ملی CNG در یکی از مهمترین رسالتهای خود مسئولیت تامین هوای پاک را نیز بر عهده داشته است که متاسفانه این رسالت نیز ظاهراً به فراموشی سپرده شده است.

وی ادامه داد: با عنایت به سهم تنها 2 درصدی صنعت CNG از کل مصرف گاز کشور، اختصاص تنها یک درصد دیگر به این صنعت از محل صرفه جویی در مصارف دیگر یا افزایش تولید ، برابر با روزانه 12 میلیون دلار درآمد برای کشور از محل صرفه جویی بنزین یا صادرات آن و کاهش چشمگیر آلودگی هوا است.

انتهای پیام/
درآمد سرمایه گذاری بخش خصوصی صنعت گاز برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر