کد خبر: 1285327 A

طرح تصفیه گازوئیل پالایشگاه اصفهان عملیاتی شد

مدیرعامل پالایشگاه نفت اصفهان از وارد مدار تولید شدن طرح بزرگ محیط زیستی تصفیه گازوئیل شرکت پالایش نفت (پالایشگاه) اصفهان با هدف تولید گازوئیل یورو ۵ خبر داد.

طرح تصفیه گازوئیل پالایشگاه اصفهان عملیاتی شد

به گزارش ایلنا، محسن قدیری با اعلام این خبر گفت: با اجرای این طرح، همه گازوئیل تولیدی این شرکت، مطابق استانداردهای یورو ۵ اروپا تولید می‌شود و در اختیار هموطنان قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: با اجرایی شدن این طرح کلان ملی، مقدار گوگرد ۲۳ میلیون لیتر گازوئیل تولیدی، از ۱۰ هزار به زیر ۱۰ ppm کاهش می‌یابد.

به گفته مدیرعامل پالایشگاه نفت اصفهان، پروژه تصفیه گازوئیل یا گوگردزدایی از گازوئیل شرکت پالایش نفت اصفهان در هوای پاک شهر و استان اصفهان و همه استان‌های وابسته به این شهر تأثیری بسزا خواهد داشت.

قدیری با اشاره به اینکه در این طرح محیط زیستی، روزانه حدود ۳۰۰ تن از گوگرد گازوئیل تولیدی حذف خواهد شد، اظهار داشت: گوگرد استحصالی به‌صورت گرانوله تولید می‌شود و در اختیار شرکت‌های متقاضی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: طرح بزرگ تصفیه گازوئیل (سوخت دیزل) با سرمایه‌گذاری ۶ هزار و ۷۸۴ میلیارد تومان و ۵۱۱ میلیون یورو در پالایشگاه اصفهان اجرا شده است و برآورد افزایش سودآوری آن ۲۶۳ میلیون دلار در سال پیش‌بینی می‌شود.

مدیرعامل پالایشگاه نفت اصفهان با بیان اینکه ۹۰ درصد از تجهیزات طرح ملی تصفیه گازوئیل توسط تولیدکنندگان داخلی تهیه شده است، تصریح کرد: با راه‌اندازی آن در پالایشگاه اصفهان روزانه ۱۰۰ هزار بشکه گازوئیل یورو ۵ تولید می‌شود. با بهره‌برداری از طرح کلان تصفیه گازوئیل، همه گازوئیل تولیدی روزانه پالایشگاه اصفهان مطابق با استاندارد بین‌المللی یورو ۵ تصفیه و روزانه ۳۰۰ تن گوگرد نفت‌گاز تولیدی حذف می‌شود.

شرکت پالایش نفت اصفهان (پالایشگاه اصفهان) با ظرفیت پالایشی حدود ۳۷۵ هزار بشکه در روز، هم‌اکنون وظیفه تأمین حدود ۲۵ درصد از سوخت کشور (۱۶ استان) را به‌عهده دارد و بنزین و گازوئیل از محصولات اصلی این شرکت به‌شمار می‌آید، روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ و حدود ۲۰ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۵ در این واحد صنعتی تولید می‌شود. این شرکت با حدود ۳۰ نوع فرآورده نفتی اصلی و ویژه تولیدی، در منطقه‌ای به مساحت ۳۴۰ هکتار در شمال غربی اصفهان واقع شده است.

انتهای پیام/
پالایشگاه اصفهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر