کد خبر: 1242977 A

وزیر راه و شهرسازی:

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: باید عملیات اجرایی ۱۰ میلیون تن ترانزیت در سال میان ایران و ترکمنستان را آغاز کنیم و به این ترتیب قطعاً کشورهای دیگر هم به ما می‌پیوندد.

به گزارش ایلنا، رستم قاسمی در دیدار با مامتخان چاکی‌یف، مدیرکل آژانس حمل‌ونقل و ارتباطات وابسته به کابینه وزرای ترکمنستان و هیأت همراه که امروز در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، گفت: براساس آمارها پس از توافقات قبلی، میزان حمل‌ونقل ایران و ترکمنستان ۵۰ درصد افرایش یافته است و این رقم می‌تواند با توافقات میان دو طرف جهشی و افزایشی شود.

وی ادامه داد: افزایش این رقم نیازمند اقداماتی در همه حوزه‌های حمل‌ونقل است که دو طرف بر آن توافق کنند و بازنگری در تعرفه‌های حمل‌ونقل زمینی می‌تواند منجر به افزایش میزان حمل‌ونقل، تردد و ترانزیت شود.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، ایران هیچ‌گونه محدودیتی برای حمل‌ونقل از طریق ترکمنستان با کشورهای همسایه نداشته و امکان ترانزیت ترکیبی همه‌جانبه با کشور ترکمنستان وجود دارد.

قاسمی با اعلام اینکه آمادگی برگزاری کمیسیون مشترک حمل‌ونقل ایران و ترکمنستان را در عشق‌آباد یا تهران داریم، اظهار داشت: ایران، ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان و حتی ترکیه در شرایط خوبی قرار داشته و می‌توان ترانزیت ترکیبی و همه جانبه برقرار کرد.

وی با اعلام آمادگی ایران برای مذاکره در همه زمینه‌های حمل‌ونقلی و برطرف کردن موانع موجود تصریح کرد: نباید به افزایش ۵۰ درصدی سال قبل قانع بود و با توجه به شرایط منطقه باید از فرصت افزایش حمل‌ونقل بین کشورها استفاده کرد.

وی با اشاره به ویژگی‌ جغرافیایی دو کشور خاطرنشان کرد: با توجه موقعیت جغرافیایی دو کشور امکان راهیابی به کشورهای دریاهای جنوبی مثل خلیج‌فارس، دریای عمان، بنادر جنوبی تا کشورهای شمالی و روسیه وجود دارد و اعضای کریدور جنوب به شمال که کشورهای متحد با یکدیگر هستند، می‌توانند با افزایش نقش ترانزیتی خود میلیاردها دلار در سال از منابع کشورها را تأمین کنیم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: باید عملیات اجرایی ۱۰ میلیون تن ترانزیت در سال را میان دو کشور آغاز کنیم و به این ترتیب قطعاً کشورهای دیگر هم به ما می‌پیوندد.

هیچ محدودیتی در زمینه حمل‌ونقل بین دو کشور وجود ندارد

مامتخان چاکی‌یف، مدیرکل آژانس حمل‌ونقل و ارتباطات وابسته نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه در زمینه حمل‌ونقل بین دو کشور هیچ محدودیتی وجود ندارد، ابراز داشت: در آینده نزدیک امکان برقراری تردد از سایر مرزها نیز وجود دارد.

وی اضافه کرد: افزایش تردد ریلی در مرز سرخس به بالای ۲۰۰ واگن پیش از این مورد توافق قرار گرفته است و آمادگی تردد از مرزهای دیگر هم به‌صورت گام به گام وجود دارد.

مدیرکل آژانس حمل‌ونقل و ارتباطات ترکمنستان ضمن تاکید بر موقعیت جغرافیایی و ظرفیت‌های بالای حمل‌ونقل میان ایران و ترکمنستان، بیان کرد: هیچ محدودیتی در زمینه حمل‌ونقل از سوی ما وجود نداشته و در زمینه تردد جاده‌ای و کامیونی نیز برخی اقدامات آغاز شده است.

انتهای پیام/
رستم قاسمی ایران و ترکمنستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر