کد خبر: 1235665 A

مدیرعامل سازمان بنادر در دیدار با هیات روسی مطرح کرد:

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بر تسهیل تردد کشتی‌های با پرچم جمهوری اسلامی ایران به تمامی بنادر روسیه از جمله بندر «نووراسییسک» تاکید کرد و گفت: در صورتی که این مهم رخ دهد، می‌توان مقوله صادرات غلات به روسیه را تضمین کرد.

به گزارش ایلنا، علی‌اکبر صفایی در نشست بررسی توسعه همکاری‌های دریایی و بندری ایران و روسیه که با حضور دیمیتری زورئوف استانیسلاوویچ، معاون وزیر حمل و نقل روسیه و هیات همراه برگزار شد، با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاست‌های دولت ارتباطات گسترده‌ای با کشورهای همسایه برقرار کرده است، گفت: اثرات این ارتباطات گسترده در حوزه تجاری قابل مشاهده است.

وی ادامه داد: کشور دوست و بزرگ روسیه نیز ارتباطات خوب و گسترده‌ای با کشورهای حاشیه دریای خزر و خلیج فارس دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه جلسات و توافقات خوبی به صورت کلی بین ایران و روسیه در بخش‌های مختلف داشته‌ایم، اظهار داشت: دیگر فرصت و زمان رایزنی برای مسائل کلی فراهم نیست و باید به صورت پروژه‌محور تبادلات تجاری بین دو کشور دوست و بزرگ ایران و روسیه و کشوهایی نظیر هند و عمان در دستورکار قرار گیرد.

صفایی با بیان اینکه در خرید کشتی و ساخت کشتی برای فعالیت دریای خزر به سرعت سرمایه‌گذاری می‌کنیم، تصریح کرد: در این راستا سه فروند کشتی بزرگ وجود دارد، چهار فروند کشتی در دست خرید و ۱۲ فروند کشتی نیز سفارش ساخت شده است.

وی ضمن درخواست از معاون وزیر حمل و نقل روسیه به منظور تسریع راه‌اندازی خط منظم کشتیرانی رو-رو بین بنادر روسیه و بنادر شمالی ایران مانند امیرآباد، انزلی و نوشهر خاطرنشان کرد: از روسیه می‌خواهیم تاریخ راه‌اندازی این کشتیرانی را به ایران اعلام کند تا فعالیت‌ها به صورت عملیاتی پیش برود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه ایران و روسیه در شرایط خاصی به سر می‌برند و باید مسیرهای خودتحریمی را حذف کنیم، ابراز داشت: تجارت خارجی روسیه در حال حاضر بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار است و اگر بخشی از این تجارت از طریق دریای خزر که نمی‌تواند مورد تحریم قرار گیرد صورت پذیرد، نیازمند گسترش ناوگان کشتیرانی هستیم.

صفایی با اشاره به اینکه خواستار حذف عوارض تردد کشتی از ولگا به دریایی خزر هستیم، بیان کرد: در صورتی که این اتفاق رخ دهد تا کشتی‌هابرای ورود به دریای خزر عوارض پرداخت نکنند، اتفاق بسیار خوشایندی رخ داده است.

وی با بیان اینکه از روسیه درخواست می‌کنیم اجازه دهد کشتی‌های با پرچم جمهوری اسلامی ایران در تمامی بنادر روسیه از جمله بندر نووراسییسک تردد کنند، یادآور شد: در این صورت می‌توان صادرات غلات به روسیه را تضمین کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه پایین آمدن آب دریای خزر به همه کشورها صدمه می‌زند، عنوان کرد: یکی از دلایل اتفاقی که رخداده این است که در ولگا سدهایی ایجاد شده که روی سطح آب دریای خزر تاثیر گذاشته و درخواست می‌کنم که در این رابطه توجه بیشتری از سوی روسیه صورت گیرد.

صفایی با اعلام اینکه سازمان بنادر و دریانوردی آمادگی دارد لایروبی بنادر روسیه از طریق ایران انجام شود، گفت: لایروب‌های بزرگی در دستور خرید داریم و امیدواریم شاهد توسعه همکاری‌های دریایی و بندری دو کشور باشیم.

انتهای پیام/
ایران و روسیه علی اکبر صفایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر