خبرگزاری کار ایران

وزیر امور خارجه ترکمنستان مطرح کرد؛

توافق با ایران برای اختصاص منطقه‌ای به ترکمنستان در بندر شهید رجایی

asdasd
کد خبر : ۱۱۴۹۳۸۵

وزیر امور خارجه ترکمنستان اظهار داشت: در بخش حمل و نقل ریلی هم به توافقاتی رسیدیم همچنین با هدف توسعه همکاری بین دو کشور و تقویت ترانزیت قرار بر این شد منطقه‌ای را در بندر شهید رجایی به ترکمنستان اختصاص دهند تا از این طریق ترانزیت بین دو کشور افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا رشید مردوف در شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی، بازرگانی، علمی،‌ فنی و فرهنگی ایران و ترکمنستان با بیان اینکه روز گذشته با رییس جمهوری ایران ملاقات داشتم و در این جلسه مسایل پیش رو بین دو کشور مرور شد، گفت: در بخش حمل ونقل بین ایران و ترکمنستان به دلیل شیوع ویروس کرونا محدودیت‌هایی پیش آمد که در این اجلاس دو روزه کشورها توافق کردند سرعت حمل ونقل کالا بین دو کشور افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: در بخش حمل و نقل ریلی هم به توافقاتی رسیدیم همچنین با هدف توسعه همکاری بین دو کشور و تقویت ترانزیت قرار بر این شد منطقه‌ای را در بندر شهید رجایی به ترکمنستان اختصاص دهند تا از این طریق ترانزیت بین دو کشور افزایش یابد.

وزیر امور خارجه ترکمنستان ادامه داد: در بخش سلامت و بهداشت هم توافق شد کارگروهی برای عملیاتی کردن مفاد یادداشت تفاهمنامه‌ای که سال 2015 بین طرفین امضا شده ایجاد شد و گروهی برای ساماندهی تبادلات و تجربیات علمی و بهداشتی تشکیل دهیم.

مردوف از انجام فعالیت‌های مشترک بین دو کشور در زمینه آموزش و جهانگردی در آینده نزدیک خبرداد.

وی ادامه داد: 236 سند همکاری بین دو کشور امضاء شد و طبق توافقات، پروتکلی تهیه شده که اسناد بین دو حکومت و دولت براساس آن پروتکل نظارت شود و نحوه کار را برای دو کشور تعیین می‌کند.

مردوف ادامه داد: گروه کاری با هدف نظارت بر اعمال این پروتکل تشکیل شد که این پروتکل یک مرحله جدیدی از روابط بین دو کشور را ایجاد خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ترکمنستان تاکید کرد: در راستای اجرای توافقات انجام شده از وزیر راه و شهرسازی دعوت کردیم تا ادامه این جلسات در کشور ترکمنستان انجام شود و مروری بر این همکاری‌ها داشته باشیم.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز