کد خبر: 1126099 A

بازارچه مرزی یزدان یکی از آن سه بازارچه تعطیل شده در استان خراسان جنوبی است که به عنوان قدیمی‌‌ ترین بازارچه مرزی استان سال‌ها از نظر صادرات نخستین در خراسان بزرگ و در کشور دومین بود اما هفت سال پیش به صورت یک طرفه از سوی کشور افغانستان تعطیل شد.

به گزارش ایلنا از گمرک ایران، استان خراسان جنوبی یکی از استان‌های مرزی شرق کشور است که ۴ بازارچه مرزی دارد و از چند سال گذشته از طرف کشور افغانستان سه بازارچه تعطیل شد و تنها مراودات اقتصادی از طریق بازارچه ماهیرود انجام می شود.

بازارچه مرزی یزدان یکی از آن سه بازارچه تعطیل شده در استان خراسان جنوبی است که به عنوان قدیمی‌‌ ترین بازارچه مرزی استان سال‌ها از نظر صادرات نخستین در خراسان بزرگ و در کشور دومین بود اما هفت سال پیش به صورت یک طرفه از سوی کشور افغانستان تعطیل شد.

وجود بازارچه‌های مرزی در کشور به ویژه در استان خراسان جنوبی با اهمیت است و از آن جایی که زیرکوه شهرستان مرزی است که راه‌اندازی مجدد این بازارچه می‌تواند در توسعه و رونق اشتغال جوانان کمک کند.

استان خراسان جنوبی یکی از استان‌های مرزی کشور است که در سال‌های اخیر به خاطر خشکسالی و نبودن اشتغال ثابت برای روستایان مرزی شاهد مهاجرت هستیم. بدون شک یکی از راه‌هایی که می‌تواند سبب جلوگیری از وقوع این اتفاق شود رونق بافتن بازارچه‌های مرزی است.

ملانوری استاندار خراسان جنوبی با بیان این مطلب در حاشیه جلسه شورای ساماندهی مبادلات مرزی استان خاطرنشان کرد: با اعتباراتی که تأمین شد و تلاش دستگاه های اجرایی، زیرساخت های لازم در این بازارچه تأمین شده است.

وی ادامه داد: هدف از بازدید امروز از بازارچه یزدان به همراه مدیران دستگاه های اجرایی، بررسی شرایط موجود و میزان آمادگی بازارچه برای شروع فعالیت های تجاری بود.

استاندار متذکر شد: مدت های مدیدی است که با توجه به درخواست های مردم در شهرستان‌های مرزی استان و به جهت استفاده حداکثری از موقعیت های مرزی موجود، موضوع بازگشایی بازارچه های مرزی به طور جدی دنبال می شود.

ملانوری با تأکید بر این که مرز از پیشران های مهم اقتصادی و توسعه ای استان است، گفت: با توجه به پیگیری های صورت گرفته و با حمایت دولت ، تلاش ها نتیجه داد و امروز شاهد این هستیم که گلورده، یزدان و دوکوهانه هم می توانند همچون ماهیرود، شاهد فعالیت تجار باشند.

وی ادامه داد: با رایزنی‌هایی که صورت گرفت و اقداماتی که انجام شده، به زودی شاهد بازگشایی کلیه بازارچه های مرزی استان خواهیم بود.

استاندار اظهار داشت: در همین راستا و به منظور تأمین زیرساخت های لازم، جلسات و گفتگوهایی هم بین تجار ایرانی و افغان انجام شده است.

ملانوری تأکید کرد: تقاضاهای زیادی برای آغاز تجارت در بازارچه های مرزی استان وجود دارد که می تواند به رونق این مناطق کمک کند.

وی متذکر شد: تمام تلاش بر این است که با بازگشایی این بازارچه ها، تجار دو کشور و مردم ساکن در شهرستان های مرزی استان به ویژه مرزنشینان از عایدات این گذرگاه ها بهره مند شوند.

شایان ذکر است: موضوع بازگشایی بازارچه های یزدان، دوکوهانه و گلورده در شهرستان های زیرکوه، نهبندان و درمیان از بدو ورود استاندار به استان در دستور کار قرار داشت و بنا به پیگیری های مستمر صورت گرفته و برنامه ریزی هایی که شده است، فعالیت تجاری و مبادلات مرزی به زودی در این بازارچه ها آغاز می شود.

انتهای پیام/
  • دبیر :

افغانستان تجارت خراسان جنوبی دولت گمرک ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر