کد خبر: 1101598 A

پتانسیل افزایش ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر تا ۲ هزار مگاوات وجود دارد/ رد احتمال خرابکاری در تاسیسات برق

سخنگوی صنعت برق درباره افزایش ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر گفت: در حال حاضر نزدیک به یک‌هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور وجود دارد، اما با توجه به منابع و راهکارهای دیده شده در قانون بودجه امسال، پتانسیل افزایش این میزان به 2 هزار مگاوات وجود دارد.

پتانسیل افزایش ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر تا ۲ هزار مگاوات وجود دارد/ رد احتمال خرابکاری در تاسیسات برق

به ‌گزارش ایلنا از وزارت نیرو، "مصطفی رجبی مشهدی" با تقدیر از همه مشترکان کشور، صنایع، کشاورزان و مراکز مجاز استخراج رمز ارز که در این دوره سخت با خاموش کردن دستگاه‌های خود، صنعت برق را یاری کرده‌اند، در خصوص مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز اظهار داشت: برق مراکز یا مکان‌هایی که به‌صورت غیرمجاز به استخراج رمز ارز مشغول هستند، هرجا که باشند پس از کشف و ضبط، قطع خواهد شد.

وی با بیان اینکه تاکنون نزدیک به 200 هزار دستگاه استخراج رمز ارز از مراکز غیرمجاز با همکاری نیروی انتظامی و قوه قضاییه، کشف و ضبط شده است، گفت: این تعداد دستگاه استخراج کشف شده بیش از 570 مگاوات برق مصرف می‌کردند که برای تولید این میزان برق و رساندن آن به محل مصرف باید نیروگاهی به بزرگی 750 مگاوات احداث شود.

 رد احتمال خرابکاری در تاسیسات برق

رجبی مشهدی همچنین با اشاره به حادثه‌ای که هفته پیش در پست تهران پارس رخ داد، احتمال خرابکاری را در این پست رد کرد و افزود: تاکنون هیچ گزارشی در این خصوص وجود نداشته است.

وی یادآور شد: خوشبختانه پیش‌بینی‌های لازم برای مقابله و جلوگیری از حملات سایبری نیز صورت گرفته است.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید باید 25 هزار مگاوات نیروگاه احداث می‌شد، یادآور شد: از این میان تاکنون 10 هزار و 800 مگاوات نیروگاه احداث شده است، اما در صورتی که موانع ناشی از محدودیت‌های اعتباری و بودجه‌ای کشور و تحریم‌های بین المللی وجود نداشت،  15 هزار مگاوات دیگر نیز به موقع ساخته و احداث شده بود.

رجبی مشهدی در عین حال خاطرنشان کرد: خوشبختانه 10 هزار و 800 مگاوات نیروگاه احداث شده، از محل تبدیل نیروگاه‌های گازی به سکیل ترکیبی به ظرفیت کشور اضافه شده‌اند که هیچ سوختی را مصرف نمی‌کنند.

وی درباره افزایش ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر نیز گفت: در حال حاضر نزدیک به یک‌هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور وجود دارد، اما با توجه به منابع و راهکارهای دیده شده در قانون بودجه امسال، پتانسیل افزایش این میزان به 2 هزار مگاوات وجود دارد.

وی در خصوص راهکارهای صرفه‌جویی در بخش‌های تجاری نیز گفت: برخی از مراکز تجاری مانند لوسترفروشی‌ها، تابلوهای تبلیغاتی، نماهای ساختمان‌ها و... می‌توانند با  خاموش کردن  روشنایی‌های اضافه در خود باعث صرفه‌جویی بسیاری در مصرف برق شوند.

رجبی مشهدی خروج نیمی از نیروگاه‌های برق‌آبی از مدار تولید را برای شبکه برق بسیار سنگین توصیف کرد و افزود: جبران این میزان کمبود برق تنها با صرفه‌جویی امکان پذیر است.

انتهای پیام/
برق بودجه روشنایی صنعت قانون بودجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر