کد خبر: 1030612 A

رییس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار:

اقتصاد به ساحل آرامش رسیده است/ نباید با تصمیم‌ها بازار را غافلگیر کنیم

رییس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بازار سرمایه در واقع آینه اقتصاد است اگر به دنبال رشد و بالندگی هستیم باید در آینه این بازار نشان داده شود اگر به دنبال جهش تولید هستیم باید زمینه آن را در این بازار ا یجاد کنیم و اگر به دنبال آرامش هستیم باید در آینه بازار نشان داده شود.

اقتصاد به ساحل آرامش رسیده است/ نباید با تصمیم‌ها بازار را غافلگیر کنیم

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدعلی دهقان دهنوی در مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: اقداماتی که در زمان آقای قالیباف در بازار سرمایه صورت گرفته چشمگیر بود و ما هم باید این راه را ادامه دهیم.

وی افزود: وقتی از بازار سرمایه صحبت می‌کنیم نباید آن را محدود به معاملات سهام و اوراق کنیم بلکه این بازار با وجود 600 شرکت در تولید ناخالص داخلی و اشتغال جایگاه ویژه‌ای دارد اگر می‌خواهیم جهش تولید باشد غیر از نقش راهبردی این شرکت‌ها به دنبال چه هستیم؟ اگر به دنبال مشارکت و مردمی‌سازی اقتصاد هستیم کدام صحنه مثل بازار سرمایه مهیاتر است. اگر به دنبال ارتقای شفافیت و رقابت‌پذیری هستیم در کجا تبلور دارد؟

وی گفت: بازار سرمایه در واقع آینه اقتصاد است اگر به دنبال رشد و بالندگی هستیم باید در آینه این بازار نشان داده شود. اگر به دنبال جهش تولید هستیم باید زمینه آن را در این بازار ایجاد کنیم و اگر به دنبال آرامش هستیم باید در آینه بازار نشان داده شود.

رییس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: نگاه ما باید فراتر از نوسانات روزانه باشد و این باید در همه فعالین اقتصادی شکل بگیرد. در ماه‌های اخیر برخی از نوسانات صورت گرفته ناشی از عوامل اقتصادی بود که با توجه به اینکه آینده اقتصاد افق‌های روشنی دارد و اقتصاد به ساحل آ‌رامش رسیده در روزهای آینده تاثیر خود را نشان می‌دهد بخشی از نوسانات نیز غیراقتصادی بودند و باید سایه آن را از بازار سرمایه کم کنیم.

وی تصریح کرد: ماهیت بازار به دلیل شفافیت خود این‌گونه است که سیگنال‌های اقتصادی سریع دریافت می‌کند و واکنش نشان می‌دهد متاسفانه در بعضی از آنها شاهد بیش‌واکنشی هستیم ما باید در سازمان بورس با استفاده از نظرات کارشناسان و مشارکت کامل ذینفعان این بیش‌واکشنی را کاهش داده تا روند بهتری ار داشته باشیم.

وی در مورد برنامه‌های خود برای بازار سرمایه گفت: یکی از برنامه‌های من بحث جایگاه سرمایه در سیاست گذاری اقتصادی است آیا سیاست‌گذار اقتصادی به شکلی باید باشد که سرمایه گذار را از توجیه پذیری بیاندازد؟ غیر از این است که ما فعلا مشکل رشد منفی سرمایه را داریم؟ آیا می‌توانیم شرکت‌ها را با دخالت خود از توجیه سرمایه‌گذاری بیاندازیم؟ بنابراین اگر به دنبال رشد اقتصادی و سرمایه‌گاری هستیم مسیر آن از بالندگی بازار سرمایه می‌گذرد.

وی ادامه داد: انشاالله با تعامل، مسیر را برای سهامداران روشن می‌کنیم و این پیام روشن به سرمایه‌گذاران منتقل می‌کنیم که هدف اقتصاد افزایش سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال است و بازار سرمایه آماده‌ترین بستر برای حضور شرکت‌های متعدد است.

دهقان دهنوی افزود: یکی از برنامه‌های من افزایش تعامل و مشارکت پذیری همه فعالان بازار سرمایه، ذینفعان، سازمان‌ها، نهادها و ناشران و همچنین سرمایه‌گذاران خرد، کلان، حقیقی و حقوقی دعوت می‌کنم نظرات خود را منتقل کنند. اگر می‌خواهیم تغییری در مقررات داشته باشیم باید حتما با مشورت پذیری باشد نباید بازار را غافلگیر کرد بنابراین همه این تصمیات در بستر تعامل پیش برود.

وی افزود: یکی از برنامه‌های بنده گسترش نهادهای مالی بازار سرمایه است آینده‌ای که برای اقتصاد تصویر می‌کنیم همه برای توسعه این نهادها هم از لحاظ تعداد و تنوع است. باید شرایط به گونه‌ای باشد که بستر حضور هم از لحاظ  جغرافیایی و هم حوزه‌های مختلف آ‌ماده باشد تا بازار توسعه یابد.

انتهای پیام/
اقتصاد رشد سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه سهام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر