کد خبر: 751746 A

پویا در گفت‌وگو با ایلنا:

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین گفت: 25 میلیون مترمکعب آب تقریبا شیرین سرریز شده به تالاب الله‌آباد به جای اینکه بر روی دشت بریزد توسط زهکش تخلیه شده و به سمت شوره‌زار قم هدایت شده است.

حمید پویا در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در قزوین اظهار کرد: احیای تالاب الله‌آباد بر اثر ورود آب تمام رودخانه‌هایی است که بر اثر بارش‌ها، سیل و سیلاب‌های اخیر وارد دشت قزوین شده؛ از آب باراجین گرفته تا کانال آب زیاران، رودخانه‌های شمال قزوین و همچنین خررود، حاجی‌عرب و حتی ابهررود وارد دشت قزوین شده و خروجی آن به سمت تالاب الله‌آباد جریان یافته است.

وی افزود: حدود هشت هزار هکتار از دشت و تالاب الله‌آباد آبگیری شده و میزان آب ورودی به تالاب در سمت راست و شمال آن 20 تا 25 میلیون مترمکعب بوده در حالی که از طریق زهکش ایجاد شده دیگر آب نتوانسته در دشت بماند و بین 20 تا 25 میلیون مترمکعب آب توسط زهکش تخلیه شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین ادامه داد: میزان دبی آب در تالاب الله‌آباد روز یکشنبه 25 اردیبهشت ماه جاری 18حدود مترمکعب بر ثانیه بوده و دیروز دوشنبه 26 اردیبهشت به 12 مترمکعب رسیده است.

پویا اضافه کرد: آب تقریبا شیرین سرریز شده به تالاب الله‌آباد به جای اینکه بر روی دشت بریزد و شوره‌های جنوب را بشوید به دلیل وجود زهکش به سمت شوره‌زار کویر قم رفته است.

وی در پاسخ به این سئوال که چرا بر روی تالاب آب‌بند ایجاد نشد تا جلوی تخلیه آب از زهکش گرفته شود، توضیح داد: در شرایط اولیه اضطرار که آب و گل زیادی وجود داشت با هماهنگی استاندار قزوین مقرر شد بیل مکانیکی در تالاب مستقر کنیم و زهکش را ببندیم و آب را به سمت دشت رها کنیم اما به دلیل اینکه تمام جاده‌ها را آب برده بود انجام این مهم مقدور نشد.

استقرار بیل مکانیکی برای جلوگیری از آب تالاب به زهکش

این مسئول خاطرنشان کرد: از سمت جاده قشلاق، بوئین‌زهرا و سمت دیگر برای ورود به تالاب اقدام کردیم اما نتوانستیم اقدامی انجام دهیم که با ترمیم راه‌ها، از امروز از قسمت‌های بالایی بیل مکانیکی مستقر کرده و نسبت به ورود آب تالاب به سمت زهکش جلوگیری می‌کنیم تا آب بر بخش جنوبی دشت بماند و شوره‌ها را بشوید و به سمت شوره‌زار قم برود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین اذعان کرد: تاکنون حدود 25 میلیون مترمکعب آب تالاب الله‌آباد توسط زهکش احداثی سال 82 واقع در پایین‌دست تالاب تخلیه شده است.

پویا افزود: به جای اینکه آب در دشت و تالاب الله‌آباد بماند و عصاره اشباع نمک موجود را بشوید تخلیه شده و به سمت کویر قم هدایت شده است.

وی ادامه داد: ورود آب اخیر به تالاب و احیای آن، طبق نظر کارشناسان طی 20 تا 25 سال اخیر با چنین شرایطی وجود نداشته و موجب شده کیفیت آب را بهبود بخشد و کیفیت نامطلوب و نمک موجود را پاک کرده و از دشت قزوین و الله‌آباد دور کند و به سمت رودخانه شور قم ببرد.

استان قزوین تالاب زهرا قم منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر