کد خبر: 744879 A

با حضور گردشگران برگزار شد؛

جشن نوروزگاه با حضور گردشگران و مردم محلی در کنار آسبادهای تاریخی خواف برگزار شد.

محمود باعقیده رئیس اداره میراث فرهنگی خواف در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خواف گفت: این مراسم در کنار آسبادهای تاریخی نشتیفان خواف با حضور مدیرکل پایگاه آسبادهای کشور، مسئولان شهرستان، هنرمندان و جمع کثیری از مسافران نوروزی که از جای جای ایران به این دیار سفر کرده بودند، برگزار شد.

باعقیده افزود: اجرای رقص‌محلی، دوتار نوازی و برگزاری آداب و آیین‌نوروز در منطقه خواف از دیگر برنامه‌های برگزار شده در این همایش زیبا بود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواف حضور استاد عثمان محمدپرست دوتار نواز بزرگ ایران و جهان را در این مراسم غنیمتی برای گردشگران دانسته و افزود: در حاشیه جشن، علی‌محمد اعتباری تنها آسیابان آسبادهای نشتیفان خواف که نامش به عنوان یکی از حاملان میراث فرهنگی ناملموس در فهرست آثار ملی ثبت شده بود، مفتخر به دریافت حکم خود از دست مدیر کل پایگاه آسبادهای ایران شد.

باعقیده در ادامه ضمن تمجید از حضور پرتعداد گردشگران ایرانی و خارجی در جشن نوروزگاه خواف اظهار داشت: در این مراسم ۱۰ گروه موسیقی و رقص محلی از شهرستان های خواف، تایباد و تربت جام حضور داشتند که با اجرای برنامه های متنوع باعث شادی حضار شده و روزی به یاد ماندنی را رقم زدند.

شهرستان خواف دارای‌حدود ۲۵۰ اثر تاریخی‌ثبت شده است که آسبادهای نشتیفان، مسجد ملک زوزن و مدرسه غیاثیه خرگرد در نوبت ثبت جهانی است وجشن نوروزگاه شهرستان خواف همه ساله در ایام تعطیلات نوروز در کنار یکی از آثار تاریخی این منطقه برگزار می شود.

photo_2019-03-30_20-39-32 photo_2019-03-30_20-41-39 photo_2019-03-30_20-42-05
ایام تعطیلات نوروز تربت جام گردشگری و صنایع دستی مدرسه خواف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر