کد خبر: 741880 A

رئیس اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان:

اشتراکات ایران و افغانستان در مذهب و زبان و همچنین همجواری این دوکشور با یکدیگر فرصت مناسبی را برای توسعه اقتصادی و صادرات فراهم کرده است.

مریم جامی الاحمدی در حاشیه بازدید از مرز دوغارون طی گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در تایباد، مطرح کرد: از زمان‌های دور افغانستان نیازهای خود را از طریق ایران برطرف می‌کرده و این روند همچنان ادامه دارد، با توجه به روابط متقابل دو کشور و امنیت حاکم در ایران بهتر است زمینه‌های همکاری بیشتر میسر گردد.  

وی گفت: اشتراکات ایران و افغانستان در مذهب و زبان و همچنین همجواری این دوکشور با یکدیگر فرصت مناسبی را برای توسعه اقتصادی و صادرات فراهم کرده است. 

وی با اشاره به فعالیت اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان در ولایت هرات، افزود: این اتاق 2 سال گذشته در افغانستان تاسیس شد و مدت یک سال است که در ولایت هرات فعالیت خود را آغاز کرده است. 

رییس اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان – زون غرب مطرح کرد: 1500 خانم عضو این اتاق هستند و اعضای آن در هر زون حدود 300 نفر است که رو به افزایش می‌باشد.

  وی ادامه داد: تاکنون 140 خانم مجوز فعالیت شامل جواز شرکتی، صنعتی، پیشه‌وران و کار و امور اجتماعی را از اداره صنعت و تجارت دریافت کرده‌اند. 

جامی الاحمدی عنوان کرد: این بانوان در حوزه‌های زراعت، صنایع دستی«قالی‌بافی، سوزن‌دوزی، ...»، کارهای تجسمی«نقاشی، خطاطی، مجمه‌سازی...»، جواهرات، تابلوفرش، لبنیات«ماست، شیر، شیراز،...»، زنبورداری و گلخانه‌داری فعالیت اقتصادی دارند. 

وی گفت: این شرکت 800 زن را در ولایت هرات و شهرستان‌های تابعه شناسایی کرده تا با گذشت زمان مجوزهای لازم را دریافت کنند، اکنون 6 هزار زن در افغانستان فعالیت اقتصادی دارند. 

جامی الاحمدی تصریح کرد: 19 شهرستان در ولایت هرات قرار دارد و تمام بانوانی که در هر حوزه فعالیت اقتصادی دارند با این اتاق ارتباط گرفته‌اند.

  وی با اشاره به بازار صادرات محصولات این اتاق مطرح کرد: بیشتر محصولات و صنایع دستی قابلیت صادرات ملی دارد اما هنوز به دلیل نداشتن یک استاندارد جهانی در افغانستان کالاها به پاکستان فرستاده می‌شود و از آنجا به نام همان کشور صادر می‌گردد.  

وی همچنین بازار ایران را برای صادرات بسیار مناسب دانست و گفت: به دنبال تفاهم‌نامه‌ای با ایران هستیم تا با برقراری یک تعامل دوطرفه محصولات را به صورت ملی صادر کنیم.

تجارت بازارچه مرزی دوغارون تایباد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر