کد خبر: 741724 A

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرز :

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرز گفت: 12/5 درصد خانوارهای استان را خانوارهای زن سرپرست تشکیل می دهند.

به گزارش ایلنا، مریم اسماعیلی فرد در تشریح اقدامات سه ماهه پایانی سال جاری به بیان مهمترین محورهای اقدامات صورت گرفته در اداره کل بانوان و خانواده استانداری البرز پرداخت و گفت: بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته از آغاز فعالیت در حوزه بانوان و خانواده‌تاکنون اقدامات‌مختلفی در بخش‌های‌فرهنگی، سیاسی- اجتماعی و اقتصادی انجام و خوشبختانه تلاش ها در مسیری به کار گرفته شد که بتواند پاسخگوی نیازهای واقعی بانوان استان باشد.

کمیته توان افزایی اقتصادی بانوان فعال است
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرز یکی از مهمترین نیازهای بانوان این استان را در حوزه اقتصادی ذکر کرد و یادآور شد: در قالب کمیته توان افزایی اقتصادی بانوان تلاش‌های مناسبی صورت گرفته بطوری که دو جلسه آن در چهار ماه اخیر به ریاست استاندار و با حضور معاون رئیس جمهور برگزار شد.

وی یادآور شد: این کمیته فرصت مناسبی است تا بانوان فعال اقتصادی مسائل و مشکلات خود را با حضور مسئولان مربوطه استان مطرح کرده و با توانی مضاعف پیگیر امور مربوط به خود شوند.

برگزاری نشست با هدف حمایت از استارتاپ‌های بانوان
اسماعیلی فرد استفاده از ظرفیت های ICT را از جمله ابزارهای مناسب در ایجاد اشتغال پایدار زنان ذکر کرد و گفت: با توجه به ظرفیت های ICT برای استارتاپ های حوزه بانوان و خانواده که نقش مهمی در مقوله توان افزایی اقتصادی زنان دارد بصورت ماهیانه نشست هایی با حضور کارافرینان شاخص ملی برگزار می شود که خوشبختانه با استقبال بانوان نیز مواجه شده است.این نشستها ضمن انتقال تجربه و درس اموزی از تجارب موفق و ناموفق پیشکسوتان به شبکه سازی و گسترش ارتباطات کارافرینان زن استان کمک می کند.

ایجاد بازارچه های دائمی عرضه محصولات تولیدی زنان سرپرست خانوار
وی در ادامه سخنان خود به طرح تاسیس بازارچه های دائمی محصولات تولیدی از سوی زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و گفت: این طرح با هدف حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه در کارگروه زنان و خانواده تصویب شد.
اسماعیلی فرد اظهار داشت: در راستای این طرح، اولین بازارچه دائمی عرضه محصولات تولیدی زنان سرپرست خانوار در شهرستان طالقان افتتاح و به بهره برداری رسید.

وی با اشاره به اینکه این طرح در راستای تاکید استاندار محترم البرز در خصوص ارتقای وضعیت معیشتی اقشار آسیب پذیر استان اجرایی شده است؛ افزود: در راستای این مهم افتتاح یازارچه های دائمی در سایر شهرستان های استان نیز در دستور کار سال آتی قرار دارد.

12/5 درصد خانوار استان را خانوارهای زن سرپرست تشکیل می دهند 
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرز در بخش دیگری از سخنان خود به بیان آماری از تعداد زنان سرپرست خانوار استان اشاره کرد و گفت: طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار سکونتگاه های غیررسمی استان از جمله اقدامات این اداره کل در حوزه اقدامات اجتماعی است. در 6 محله استان با هدف ارتقای مهارتهای فردی و اجتماعی و اقتصادی زنان سرپرست خانوار طرح مذکور آغاز شده و در بهار سال 98 نیز ادامه خواهد داشت که امیدواریم نتایج مثبتی از این طرح به دست آید.

بانک اطلاعاتی دولت زنان البرز تدوین شده است 
اسماعیلی فرد در ادامه سخنان خود از تهیه و تدوین بانک اطلاعاتی دولت زنان البرز خبر داد و گفت: تهیه و تدوین این بانک در راستای ابلاغیه رئیس محترم جمهوری در رابطه با اختصاص 30 درصدی پست های مدیریتی به بانوان هر استان صورت گرفته است.
 
وی افزود: بر این اساس، زنان کارآمد و متخصص در حوزه های مختلف برای پست های مدیریتی شناسایی و معرفی شده اند.
 
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرز در ادامه سخنان خود لحاظ شدن انتصاب بانوان در بدنه دستگاه های اجرایی استان را از جمله شاخص های ارزیابی عملکرد مدیران عنوان کرد و گفت: یکی از شاخص های ارزیابی عملکرد سالیانه مدیران به عملکرد آنان در خصوص انتصاب بانوان اختصاص یافته است که می تواند ضمانت اجرایی مناسبی در راستای اجرای ابلاغیه دولت باشد.
 
بخش پایانی سخنان مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرز به تجلیل از 15 اثر برگزیده جشنواره فیلم موبایلی البرز بانو اختصاص داشت.
 
اسماعیلی فرد در این خصوص اظهار داشت: برگزاری این جشنواره علاوه بر حضور پویای بانوان البرزی نمادی از هم افزایی بین دستگاه های اجرایی به منظور برگزاری شکوهمند این آئین بود که خوشبختانه با مشارکت و همکاری؛ سازمان فرهنگی- اجتماعی شهرداری کرج، اداره کل حوزه هنری، اداره کل ورزش و جوانان، هیات ورزشهای همگانی استان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اداره کل آموزش و پرورش، اداره کل استاندارد، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان البرز به منصه ظهور و بروز رسید.

وی یادآور شد: همزمان با گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی "جشنواره البرز بانو" با هدف معرفی بانوان شاخص، توانمندی ها، انعکاس وضعیت بانوان، بازتاب ظرفیت استان در حوزه بانوان و خانواده و ارتقای سطح خود باوری بانوان کلید خورد و علاقه مندان فرصت داشتند تا ۲۳ بهمن ماه آثار خود را در  پنج محور؛ ماه بانو،هنا بانو،فخر بانو،مهربانو و دولت زنان به دبیرخانه ارسال کنند.
 
وی افزود: 84 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که با داوری صورت گرفته 15 اثر برتر در پنج محور یاد شده مورد تجلیل قرار می گیرند.
 
ر‌ئیس شورای سیاستگذاری جشنواره البرز بانو  با بیان اینکه از میان آثار ارسالی یک اثر نیز شایسته تقدیر شده است، خاطر نشان کرد: با توجه به استقبال شهروندان البرزی از این جشنواره تلاش می کنیم در سال های آتی نیز در ایام گرامیداشت دهه مبارک فجر دومین جشنواره البرز بانو را برگزار نمائیم.
 
اسماعیلی فرد نوید داد: نمایش و بازنشر فیلم های منتخب از طریق شبکه های اجتماعی، فضای مجازی، فرهنگسراها و مراکز فرهنگی از جمله اقداماتی است که پس از برگزاری این مراسم  در دستور کار اداره کل بانوان و امور خانواده استانداری قرار خواهد گرفت.

 

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر