کد خبر: 693452 A

مدیر دهکده دیابت مطرح کرد:

مدیر دهکده دیابت گفت: بیماری دیابت به عنوان یک اختلال پیشرونده در حال شناخته شدن است و یکی از بزرگترین معضلات جامعه، عدم آگاهی از دیابت است و آمارها نشان می‌دهند هر 8 ثانیه یک نفر جان خود را بر اثر دیابت از دست می‌دهد.

به گزارش ایلنا، دکتر قباد شهبازی مدیر دهکده دیابت گفت: طی سالهای اخیر دیابت در تمام دنیا به صورت تصاعدی در حال پیشرفت است و یکی از بیشترین معضلاتی که باعث افزایش ابتلا به دیابت شده دسترسی به انواع غذاهاست و دیگری شهرنشینی و زندگی ماشینی افراد است.

شهبازی عنوان کرد: زندگی شهری باعث چاقی و شیوع دیابت شده است و هدف از اختصاص یک روز به دیابت این است که دیابت به مردم و جهانیان شناسانده شود و از خطرات این بیماری آگاهی رسانی صورت گیرد.

وی تاکید کرد: چاقی یکی از علت های بروز دیابت است و در حال حاضر در کشورهای اروپایی از چاقی به عنوان یک بیماری خطرناک نام برده می‌شود ولی ما امیدواریم که با برگزاری این چنین برنامه‌هایی بتوانیم تابوی خجالت زدگی از چاقی را در مردم به خصوص افراد چاق بشکنیم.  

شهبازی تصریح کرد: هدف ما در دهکده دیابت این است که بتوانیم آگاهی عموم مردم را در زمینه دیابت بدون هیچ ترس و واهمه بالا ببریم و آموزش های لازم را در خصوص شناخت و روش های پیشگیری از دیابت را به  به مردم ارائه دهیم.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از اهداف ما در این دهکده این است که در مورد ورزش به مردم آگاهی رسانی کنیم به صورتی که بدانند حتما برای ورزش کردن نباید به باشگاه رفت بلکه با شیوه‌های ساده‌ در منزل می‌توان به سلامتی و تندرستی نگاه ویژه کرد.

شهبازی در پایان گفت: گزارش‌های متعددی از دیابت در دسترس است ولی چیزی که در حال حاضر بر روی آن در حال کار هستیم آموزش مردم است به طوری که در حال حاضر ۵ میلیون نفر در کشور مبتلا به دیابت هستند و از این تعداد در شهر های مختلف ۱۰ درصد جمعیت بزرگسال شهری است و در زمینه روستایی نیز کمتر از ۵ درصد و در مجموع ۱۰ درصد شهری و پنج درصد روستایی چیزی حدود ۵ میلیون نفر است و طی سال های آینده متوسط سن ابتلا به دیابت به کاهش پیدا می‌کند و ما می دانیم که دیابت از ۴۰ سال به بالا بیشتر است. بنابر این فرض بر این است تا حدود ۲۰ سال آینده تعداد دیابتی های ایران ۲ برابر شود و چیزی حدود ۹ میلیون نفر تا سال ۲۰۳۰ خواهد بود.

ایران جامعه چاقی شهرنشینی کشورهای اروپایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر