کد خبر: 688899 A

در پی ورود سامانه بارشی رخ داد؛

مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز گفت: به سبب فعالیت سامانه بارشی باران که گاهی به صورت رگبار و توام با رعد و برق، وزش باد شدید و در مسیر جاده های کوهستانی به خصوص گردنه ها مه آلودگی، بارش رگبار، رعد و برق، تگرگ و برف پیش بینی می شود از فرمانداران، شهرداران و اعضای شورای مدیریت بحران استان انتظار می رود که تدابیر پیشگیرانه را اتخاذ کنند.

به گزارش ایلنا، مهدی مهرور، گفت: با توجه به اخطاریه‌های سازمان مدیریت بحران کشور و اداره کل هواشناسی از عصر روز سه شنبه 15 آبان 97 تا صبح روز چهارشنبه، سامانه بارشی موجب آب‌گرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل‌ها در مناطق کوهپایه‌ای و رودخانه‌های فصلی و نیز به‌دلیل بارش برف و پی آمد آن لغزندگی در محورهای کوهستانی استان خواهد شد.

وی ادامه داد: مسیر جاده‌های کوهستانی به‌خصوص گردنه‌ها مه‌آلود پیش‌بینی می‌شود و به احتمال بسیار موجب کندی یا اختلال در ترافیک جاده‌ای این مناطق خواهد شد، بنابراین حفظ آمادگی و اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم از سوی مسئولان ذی‌ربط ضروری است. باید آمادگی اعضاء شورای هماهنگی شهرستان‌ها به منظور مقابله با جاری‌شدن سیل، رعد و برق، وزش باد شدید، ریزش کوه یا هرگونه حادثه احتمالی حفظ شود.

این مسئول اضافه کرد: انجام اقدامات بازدارنده و بلادرنگ از جمله صدور پیش آگاهی از طریق رسانه‌های محلی (استانی و شهرستانی) و مسئولان محلی برای ساکنان مناطق تحت تاثیر خصوصا کشاورزان، دامداران، عشایر و حاشیه نشینان رودخانه‌ها از جمله الزامات است.

وی گفت: بر عدم اسکان و توقف در بستر و حریم رودخانه‌ها، مکان‌های مرتفع و تپه‌ها، زیر درختان، سیم برق هوایی، لوله‌ها، فنس‌های فلزی و پهنه‌های آبی و خوداری از چرای دام در مراتع و دامنه کوه‌ها تاکید می‌شود.

مهرور افزود: لایروبی قنوات، رودخانه‌ها، کانال‌ها، انهار و زیر پل‌ها و همچنین رفع آب‌گرفتگی معابر درون‌شهری و جاده‌های برون‌شهری مورد تاکید است.

وی خاطرنشان کرد: خودداری از سفرهای غیرضروری در جادهای کوهستانی و دامنه‌های پرشیب به‌دلیل احتمال ریزش سنگ و پیش‌بینی مکان‌های امن برای اسکان موقت تا رفع شرایط اضطراری، ضرورت دارد.

مهرور در پایان ایجاد هماهنگی بین نیروی انتظامی، دستگاه‌های امدادی، ایمنی، خدماتی و نیروهای مردمی را از اهم امور دانست.

مهدی مهرور آماده باش مدیریت بحران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر