کد خبر: 688056 A

در ۶ ماهه نخست سال‌ رخ داد؛

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از معرفی ۲۰۴ متخلف زیست محیطی به دستگاه قضایی در ۶ ماهه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش ایلنا، حمید قاسمی درباره عملکرد ۶ ماهه اول سال‌جاری یگان حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، گفت: طی نیمه اول سال ۹۷ با ۱۳۰ فقره تخلف که توسط ۲۰۴ نفر انجام شده، برخورد قانونی شده است.

وی از برخورد یگان حفاظت این اداره کل با ۶۳ مورد آلودگی زیست محیطی خبر داد و گفت: این موارد شامل واحد‌های تهیه زغال، تخلیه فاضلاب، صنایع فولادی، پساب صنایع و واحد‌های صنفی و... بوده است.

قاسمی افزود: طی ۶ ماهه اخیر سال‌جاری ۱۳۹ مورد اخطاریه زیست‌محیطی به واحد‌های تولید آسفالت، لبنیات، بهداشتی و درمانی و... صادر شده است.

وی همچنین از برخورد با تخلفات تخریب مناطق حفاظت شده در استان گفت و افزود: با ۳۳ مورد تخریب در مناطق چهارگانه برخورد به عمل آمده که عمدتاً در مناطق پارک ملی کنتال، منطقه سهند، ارسباران، کیامکی، دیزمار، کاغذکنان و منطقه فسیلی مراغه بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از وقوع ۴۴ مورد آتش سوزی در مناطق مختلف حفاظت شده استان خبر داد و گفت: متاسفانه آتش سوزی در مناطق مرند به وسعت ۱۰۰ هکتار، دیزمار ۶۰ هکتار، پارک ملی کنتال و کیامکی ۸۵ هکتار، ارسباران ۵۱۵ هکتار، اهر ۲۰۳ هکتار، خداآفرین ۱۳ هکتار، بزقوش ۶۷ هکتار و منطقه کاغذکنان به وسعت ۱۵ هکتار اتفاق افتاده است و همکاران یگان حفاظت محیط زیست با به کارگیری همه امکانات موجود در کمترین زمان این آتش سوزی‌ها را مهار کرده اند که البته خساراتی به مناطق حفاظت شده استان وارد شده است.

قاسمی افزود: در ۶ ماهه اخیر برای ۲۰۴ نفر از متخلفان زیست محیطی پرونده قضایی تشکیل شده که هم اکنون ۱۲۱ فقره از این پرونده‌ها در جریان رسیدگی قرار دارند و رسیدگی به ۹ پرونده خاتمه یافته است.

وی افزود: در بحث صید غیر مجاز آبزیان در ۱۴ مورد برخورد با متخلفین، ۶۴۲ قطعه ماهی رودخانه ای، ۴۵ قطعه ماهی سوف، ۱۷۳ قطعه ماهی سیم و ۲۲۰ عدد شاه میگو از متخلفین کشف و به مراجع قانونی معرفی شده اند.

قاسمی ادامه داد: در بخش شکار غیر مجاز پرندگان نیز ۲۳ قطعه کبک و یک قطعه تیهو در ۷ مورد برخورد با متخلفان کشف و به مراجع قانونی معرفی شده اند.

وی گفت: یگان حفاظت محیط زیست استان در بحث مقابله با شکار پستانداران نیز در ۹ مورد برخورد قانونی، ۲ راس بز وحشی، یک قلاده روباه، یک قلاده گرگ، ۲ قلاده خرس قهوه ای، ۲ راس کل وحشی و ۲ سر خرگوش کشف و با تشکیل پرونده به دستگاه قضایی معرفی شده است.

این مقام مسئول افزود: درباره مقابله با تخلفات زنده گیری پرندگان و پستانداران نیز یگاه حفاظت محیط زیست استان با ۶۷ مورد تخلف برخورد کرده که در طی آنها ۲۳ قطعه کبک، ۶۸ قطعه سهره طلایی، ۱۵ قطعه جغد، ۱۰ بهله عقاب طلایی، حواصیل، دو قطعه بوتیمار، دو قطعه جوجه عقاب‌شاهی، قرقی، عقاب‌جنگلی، ۹ بهله دلیجه، دو قطعه شاه بوف، ۱۰ بهله سارگپه، کرکس، ۱۰ قطعه آنقوت، سنقر، کبوکتر و لک لک کشف و ضبط شده و در طبیعت رهاسازی شده است.

قاسمی ادامه داد: از متخلفان یک بطانه سنجاب، یک راس بز وحشی و ۵ راس بره‌میش کشف و در طبیعت رهاسازی شده و همچنین با ۶ مورد از نگهداری و خرید و فروش حیات وحش برخورد به عمل آمده است. یگان حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی در ۶ ماهه نخست سال جاری ۱۰ عدد سلاح مجاز و غیر مجاز شکاری را از شکارچیان متخلف کشف شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در پایان با هشدار به متخلفان زیست محیطی افزود: کسانی که به حرمت طبیعت و نعمت‌های خدادادی ارزشی قائل نیستند و با اقدامات و تخلفات خود موجب بروز خسارت به محیط زیست و طبیعت آذربایجان شرقی می‌شوند، بدانند با شدیدترین برخورد‌های قانونی از سوی همکاران در یگان حفاظت محیط زیست استان مواجه خواهند شد.

قاسمی از حساسیت‌های عموم شهروندان به حفظ محیط زیست قدردانی کرد و گفت: حفظ محیط زیست تنها با تلاش سازمان حفاظت محیط زیست محقق نمی‌شود و باید همه دستگاه‌ها و مردم عزیز در این راستا حساس بوده و برای حفظ طبیعت استان برای آیندگان کوشا باشند.

آذربایجان شرقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر