کد خبر: 683472 A

مدیر اداره جهاد کشاورزی خبرداد:

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بجستان در استان خراسان رضوی گفت: برداشت یاقوت سرخ از سطح ۱۲۰۰ هکتار از باغات شهرستان بجستان آغاز شد.

به گزارش ایلنا، محمد شجعی کلاتی  گفت: در اثر سرمای سال ۹۵ در بجستان، تنه درختان انار دچار آسیب شد و به ناچار درختان کف بر شدند، بنابراین پیش‌بینی می‌شود  امسال هشت تا ۱۰ هزار تن انار از باغ‌های این شهرستان برداشت شود.

شجعی کلاتی افزود: حدود پنج هزار تن انار بجستان، درجه یک و صادراتی است و کشورهای آسیای میانه و حوزه خلیج‌فارس مانند امارات و برخی کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین، مقصد صادرات یاقوت‌های سرخ بجستان هستند.

وی با اشاره به اقدامات اساسی و اصولی در جهت اصلاح الگوی کاشت و تلاش برای افزایش بهره‌دهی محصول انار، گفت: در این راستا پارسال نوعی انار آمریکایی وارد منطقه کردیم و در دو باغ نمونه نیز ۵۰۰ اصل نهال جهت الگوگیری کاشت شد.

مدیر جهادکشاورزی بجستان با اشاره به ویژگی منحصر به فرد انار عنوان کرد: به خاطر قرار گرفتن بجستان در حاشیه کویر و  اختلاف دمای شب و روز بالاست و این اختلاف دمای بالا باعث ترشح آنزیم آنتی هیستامین می‌شود که بهترین مانع بروز سرطان است و به عنوان دارو در برخی کشورهای آمریکایی مصرف می‌شود.

انار یاقوت‌های سرخ بجستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر