کد خبر: 682847 A

فرج‌علی امیری خبر داد:

مدیر جهاد کشاورزی کوهدشت گفت: کشت چغندرقند، ذرت، سیب‌زمینی و هندوانه به‌مدت پنج سال در دشت‌های کوهدشت ممنوع شد.

به گزارش ایلنا، فرج‌علی امیری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این اقدام برای جلوگیری از مشکلات تأمین آب شرب و کشاورزی در کوهدشت انجام می‌شود. همچنین با هدف تقویت و تغذیه سفره‌های آبخوان دشت و با هماهنگی مسئولان استانی و شهرستانی مصوباتی در شورای حفاظت از آب کوهدشت اخذ شده است.

وی افزود: اجرای کشت‌های صیفی و سبزی فقط در اراضی حاشیه رودخانه سیمره و مناطق تحت پوشش ایستگاه‌های پمپاژ آب کوره دشت اولادقباد، کلین، دیلاوند، چم کوشک طولابی ، درب گنبد و اراضی همجوار در منطقه رودبار کوهنانی خواهد بود.

مدیر جهاد کشاورزی کوهدشت ادامه داد: توسعه کشت‌های پاییزه از جمله کلزا، چغندرقند پاییزه، گلرنگ، کشت انتظاری حبوبات در تناوب با غلات در شهرستان کوهدشت کشت می شود و با کارخانه های قند استان و استان‌های همجوار عدم انعقاد قرارداد با چغندرکاران انجام شده است.

وی با بیان اینکه خشکسالی شهرستان کوهدشت را تهدید می کند و کشاورزان باید با اداره جهاد همکاری کنند، بیان کرد: کشت چغندرقند پاییزه نیاز آبی کمتری دارد و گیاهان استراتژیکی مانند کلزا و گیاهان دارویی نیز به عنوان محصولات جایگزین به کشاورزان پیشنهاد شده است.

امیری با تأکید بر اینکه کلزا در اواخر شهریور کشت می شود، گفت: کشاورزان باید به توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی توجه کنند و گیاهان دارویی نیز با توجه به بحران آب در شهرستان کوهدشت و با استفاده از آبیاری قطره‌ای می‌تواند جایگزین مناسبی برای کشت‌های آبدوست در این شهرستان باشد.

محصولات آب‌دوست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر