کد خبر: 680994 A

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی البرز:

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: سرانه مصرف آبزیان در شهرستان های مختلف استان البرز متفاوت و متوسط آن در استان 9 کیلوگرم در سال است.

به گزارش ایلنا، لاله ضیائیان در خصوص سرانه مصرف این ماده پروتئینی به خبرنگاران گفت: در ایران سرانه مصرف آبزیان پس از گوشت مرغ و گوشت قرمز در رتبه سوم قرار دارد و این درحالی است که در سال‌های اخیر گرایش در سیاست کلی و توصیه های تغذیه ای جهانی به سمت گسترش مصرف گوشت سفید به ویژه گوشت ماهی بوده است. با این وجود، سهم مصرف آبزیان و فرآورده های آن در سبد غذایی خانوارهای ایرانی در مقایسه با متوسط مصرف جهانی بسیار پایین است.

وی افزود: میانگین سرانه مصرف آبزیان در جهان 20 و در ایران 11 کیلوگرم در سال است. با این حال در ایران سرانه مصرف آبزیان از سال 2005 تا 2016 (11 سال) از 5 به 11 کیلوگرم رسید و سریع ترین ضریب رشد را نسبت به سایر فرآورده های گوشتی داشت.

مدیر شیلات استان اضافه کرد: پیوسته این سئوال مطرح می شود که با وجود این همه مزایا و فواید تغذیه ای آبزیان، سرانه مصرف در استان البرز در چه وضعیتی قرار دارد؟ در این خصوص مدیریت شیلات سازمان جهاد کشاورزی استان البرز تحقیقاتی را  در این زمینه آغاز نمود. که بر اساس نتایج بررسی های انجام شده در سطح شهرستان های شش گانه استان البرز، میزان سرانه مصرف ماهی و موارد اصلی بازدارنده افزایش سرانه مصرف مشخص شد.

وی گفت: نتایج حاصل از این تحقیق علاوه بر بررسی سرانه مصرف آبزیان در سطح استان البرز (شهرستان‌های 6 گانه) نشان داد که سرانه مصرف آبزیان در شهرستان های مختلف استان البرز متفاوت و متوسط آن در استان  9 کیلوگرم در سال است.

ضیائیان تصریح کرد: سرانه مصرف در استان البرز و سطح کشور فاصله زیادی با مقادیر استاندارد و ایده آل جهانی یعنی حدود 20 کیلوگرم در سال دارد. بنابر این در دوره حاضر اعمال سیاست های مدیریتی افزایش سرانه مصرف آبزیان ضروری است.

وی اظهار داشت: عرضه محصولات آبزی تازه با بسته بندی و قیمت مناسب به بازار، ایجاد بازارها و نمایشگاه‌های دوره ای عرضه محصولات آبزیان در سطح استان و نیز فرهنگ سازی و برگزاری هرچه بیشتر جشنواره‌های طبخ آبزیان می توانند در افزایش سرانه مصرف آبزیان در استان البرز  موثر باشند.

سرانه مصرف غذای دریایی شیلات البرز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر