کد خبر: 680848 A

در شش‌ماهه اول سال‌جاری؛

مدیرکل زندان های استان کردستان گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور ماه ۹۵ زندانی جرائم غیر عمد استان کردستان آزاد شده اند.

به گزارش ایلنا، اسحاق ابراهیمی یکی از دغدغه‌های مهم زندان‌ها و مراکز اصلاحی و تربیتی استان را کمک به آزادی زندانیان جرائم غیرعمد دانست و اظهارداشت: متاسفانه در حال حاضر ۳۵۹ زندانی جرائم غیرعمد در زندان‌های استان تحمل حبس می‌کنند که برای آزادی آنان مبلغی بیش از ۲۵ میلیارد تومان نیاز است.

وی با بیان اینکه بدهکاران مالی بیشترین جامعه آماری زندانیان جرائم غیرعمد در استان را تشکیل می‌دهند، افزود: از تعداد کل زندانیان جرائم غیرعمد استان ۲۶۸ نفر به جرم بدهکاری مالی، ۷۹ نفر مهریه و نفقه و ۱۲ نفر نیز به دلیل تصادف و حوادث کارگاهی در زندان تحمل حبس می‌کنند.

مدیرکل زندان‌های استان کردستان مشکلات اقتصادی و بیکاری را یکی از دلایل افزایش زندانیان بدهکار مالی عنوان کرد ادامه داد: با توجه به مشکلات اقتصادی که دامنگیر جامعه شده، متاسفانه شاهد افزایش جمعیت زندانیان جرائم مالی در مراکز اصلاح و تربیتی استان هستیم که امیدواریم در آینده و با بهبود وضعیت اقتصادی جامعه شاهد روند نزولی در میان زندانیان بدهکار مالی در استان باشیم.

ابراهیمی ستاد مردمی دیه را متولی آزادی زندانیان جرائم غیرعمد دانست و یادآور شد: ستاد مردمی دیه کردستان که اعضای هیأت امنای آن متشکل از خیرین، معتمدین و برخی از مسئولان استان هستند در شش ماهه اول سال جاری با برگزاری شش جلسه موجبات آزادی ۹۵ زندانی جرائم غیرعمد را فراهم کرده اند.

وی از اعطای بیش از هشت ملیلیارد ریال از سوی ستاد دیه به‌صورت بلاعوض برای کمک به آزادی زندانیان غیرعمد کردستانی خبرداد و بیان کرد: قسمتی از این مبالغ توسط خیرین و مابقی نیز از سوی منابع مالی ستاد دیه کشور و استان تامین شده است.

مدیرکل زندان‌های استان کردستان با بیان مردمی بودن ماهیت نهادی چون ستاد دیه، گفت: به‌دلیل خواست عمومی خیرین که همواره بانی و حامی این مجموعه بوده اند کمک‌‌های مردمی در وهله اول به آن دسته از زندانیان نیازمندی اختصاص پیدا می‌‌کند که بر حسب یک اشتباه یا وقوع یک حادثه پیش بینی نشده متحمل پرداخت دیه شده‌ اند و در مرتبه بعدی باز به درخواست همین نیکوکاران که تامین‌کننده اصلی منابع مالی این نهاد هستند سعی داریم به آن بدهکاران مالی که نه با سوء‌نیت و نه بر حسب یک بلند پروازی بلکه به دنبال نوسانات بازار یا عدم مهارت در ورود به حرفه جدید یا هر عنوان موجه دیگری بدهکار شده و به دنبال آن گرفتار زندان شده اند کمک کنیم.

ابراهیمی طلبکاران خصوصی و شکات پرونده‌های زندانیان جرائم غیرعمد را نخستین خیرین این ستاد مردمی معرفی کرد و اظهارداشت: در روند آزادی هر کدام از زندانیان جرائم غیرعمد، مددکاران ستاد دیه با توجه به ناتوانی مالی و غیرعمد بودن موضوع حبس، جلسات صلح و سازش و طرح موضوع اخذ گذشت را با رعایت احوال هر کدام از طرفین دعوی پیگیری کرده و در برخی پرونده‌ها حتی شاهد چشم پوشی صددرصدی شکایت در امر مطالبه بدهی خود هستیم طوری‌که در شش‌ماهه اول سال‌جاری و با پیگیری مددکاران و اعضای هیأت امنای ستاد دیه استان، شاکیان زندانیان جرائم غیرعمد کردستانی با گذشت بیش از ۲۳ میلیارد ریال از حق خود تاثیر بسزایی در آزادی زندانیان نیازمند جرائم مالی داشته‌اند.

استان کردستان اداره کل زندان‌های استان کردستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر