کد خبر: 679659 A

جاذبه های تاریخی اردبیل در بقعه شیخ صفی الدین معرفی می‌شوند

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از الحاق بودجه‌‌ای «جمعه مسجد» به مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی با تصویب سازمان میراث فرهنگی خبر داد.

به گزارش ایلنا،‌ نادر فلاحی در جمع خبرنگاران تصریح کرد: الحاق بودجه‌ای جمعه مسجد منجر به تعریف ردیف اعتباری از محل اعتبارات ملی به این بنای بزرگ تاریخی می‌شود.

وی افزود: علاوه بر این عملیات مرمت از طریق کارشناسان فنی نظارت شده و منجر به ساماندهی هر چه مطلوب‌تر آن خواهد شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تاکید کرد: عملیات مرمت جمعه مسجد اثر تاریخی دوره سلجوقی بعد از شش سال رکود آغاز شده است و تاکنون مرمت اضطراری انجام شده بود.

فلاحی تصریح کرد: عملیات شیب‌بندی، قیرگونی پشت‌بام، پاکسازی نخاله‌های ساختمانی در محوطه، پاکسازی محوطه کارگاهی، تکمیل غلام‌گرد‌ها و اجرای گوشه‌ها نیز از اقداماتی بوده که در ماه‌های اخیر انجام شده است.

وی پوشش گنبد بنا را از جمله برنامه‌های در دست اجرا در این بنا برشمرد و گفت: اجرای گنبد با سه ماده چوب، آجر و شیشه به سازمان میراث فرهنگی کشور پیشنهاد شده که با تایید شورای فنی تهران امسال پوشش گنبد اثر تاریخی مسجد عتیق را اجرا خواهیم کرد تا این اقدام زمینه‌ساز کاهش آسیب بصری به این بنا شود.

معرفی جاذبه های تاریخی اردبیل در بقعه شیخ صفی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: جاذبه‌های تاریخی این استان در بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی معرفی می شوند.

فلاحی تصریح کرد: اغلب تورهای خارجی در سفر به استان اردبیل از بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی بازدید دارند.

وی افزود: به همین دلیل مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی فرصت مناسبی جهت معرفی جاذبه های سایر شهرها است و انتظار می رود شهرستان ها از این ظرفیت نهایت استفاده را داشته باشند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان متذکر شد: از سویی می توان در نگارخانه خطایی نسبت به برپایی نمایشگاه دائمی و معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان ها اقدام کرد.

فلاحی تاکید کرد: به منظور معرفی جاذبه‌های تاریخی و طبیعی از تمامی ظرفیت‌های استان استفاده خواهیم کرد و در این راستا معرفی جاذبه های شاخص در اولویت است.

 

اردبیل بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی جمعه مسجد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر