کد خبر: 675119 A

پزشکی قانونی تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

پزشکی قانونی استان تهران با سرد شدن هوا و افزایش استفاده از وسایل گرمایشی گازسوز نسبت به افزایش مرگ ناشی از گازگرفتگی با گاز CO هشدار داد.

به گزارش ایلنا، روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: در سال گذشته ۱۹۱ نفر و در پنج ماهه اول امسال ۳۶ نفر در استان تهران به علت مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان باخته اند که نسبت به پنج ماه سال گذشته که ۴۹ مورد بوده ۲۷ درصد کاهش داشته است.

اداره کل پزشکی قانونی استان تهران با اشاره به اینکه استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش، نقص در دودکش و نشت گاز به فضای مسکونی، استفاده از وسایل خوراک‌پزی برای گرمایش و نبود تهویه درست و مناسب محیط از جمله مهمترین دلایل تولید و تجمع گاز CO در منازل و اماکن تجاری و اداری است، تاکید کرد برای تأمین گرمای منزل یا محل کار خود به هر وسیله‌ای متوسل نشوید و چنانچه شهروندان درخصوص اصول ایمنی از کارشناسان این امر کمک بگیرند و در صورت استفاده از وسایل گرمازای دودکش دار حتما دودکش‌ها کاملا بررسی شوند. معمولا مسدود بودن دودکش‌های دیوار از عوامل مهم ایجاد مسمومیت و گازگرفتگی و به خطر افتادن جان افراد محسوب می‌شود.

اداره کل پزشکی قانونی استان تهران تاکید کرد: باتوجه به اینکه گاز co بدون بو و طعم است فرد متوجه انتشار گاز مونو اکسیدکربن نمی‌شود واین امر باعث می‌شود فرد به علائمی نظیر سر درد، تهوع، سرفه‌خشک، احساس ناخوشی و در مجموع علائم سرماخوردگی که بدون تب است و در کودکان تهوع و استفراغ و حالت گیجی و خواب آلودگی و در برخی موارد با افت سطح هوشیاری و تشنج همراه است، دچار شود.

این اداره کل ابراز امیدواری کرد با رعایت اصول ایمنی از سوی شهروندان، آمار مرگ‌های ناشی از گازگرفتگی در سطح استان کاهش یابد.

مسمومیت پزشکی قانونی گاز مونوکسید کربن نبود تهویه گاز CO
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر