کد خبر: 674622 A

مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور :

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور گفت: امسال شرایط خشکسالی از نظر کشاورزی و هیدرولوژی را خواهیم داشت. با توجه به الگوی‌های جوی و دما الگوی‌های جوی کشور برای بارش برف خیلی خوشبینانه نیست.

به گزارش ایلنا، احد وظیفه درباره وضعیت آب و هوایی پاییز امسال گفت: شرایط آب و هوایی و بارش‌های پاییز برای ایران در کلیه مناطق همانند سال قبل خواهد بود. برای پاییز پیش رو انتظار می‌رود بارش‌ها با توجه به میانگین ۳۰ ساله‌ای که محاسبه می‌شود؛ یعنی نه شرایط خشکسالی و نه شرایط‌ ترسالی را شاهد خواهیم بود.

وظیفه در ادامه گفت: سال گذشته وضعیت آب و هوایی مخصوصا در مناطقی مانند فارس، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، شرق خوزستان و به صورت میانگین در منطقه زاگرس جنوبی تا مرکزی بارش‌ها حدود ۱۴ میلیمتر کمتر از حد نرمال بود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی‌کشور اظهار داشت: انتظار می‌رودبارش‌های پاییزه امسال در حد میانگین باشد، ولی با این وجود اثرات کمبود بارش‌های سال قبل همچنان باقی خواهد بود و انتظار نداریم که رودخانه‌ها پر آب شود چرا که سفره‌های آب زیر زمینی به علت کمبود بارش سال قبل پایین‌تر رفته‌اند و شرایط هیدرولوژی خوبی را نداریم.

index

وی با اعلام اینکه این شرایط خشکسالی فقط به کمبود بارش سال قبل مربوط نمی‌شود بلکه از ۱۲ سال گذشته با کمبود بارش‌ها رو به رو بوده‌ایم، گفت : در هیچ سالی ما شاهد‌ ترسالی نبوده‌ایم.

وی گفت: الگو‌های اقلیمی برای پاییز امسال نشان دهنده این است که ما شرایط خوبی را به جز در استان‌های جنوب و شمال کشور خواهیم داشت. بر اساس گزارش‌های مرکز ملی خشکسالی و پیش بینی‌های اقلیمی سواحل شمالی مثل گیلان، گلستان، مازندران و جنوب کشور از هرمزگان تا جنوب خوزستان شرایط کم بارشی را خواهند داشت.

 وظیفه با بیان اینکه سایر نقاط کشور شرایط نرمال را دارا خواهند بود و نرمال نه از این جهت که به شرایط حد نصاب بارش‌ها برسد از این جهت که نسبت به سال گذشته وضعیت بهتر شود، ادامه داد: با محاسبه شرایط دمایی کشور انتظار می‌رود که تداوم هوای نسبتا گرم را داشته باشیم. همین امر باعث به وجود آمدن نگرانی‌هایی در زمینه کاهش نسبی بارش‌ها شود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: با توجه به الگوی‌های جوی و دما، الگوی‌های جوی کشور برای بارش برف خیلی خوشبینانه نیست.

 وی با بیان اینکه شرایط نامساعد بارش برای امسال پیش بینی می‌شود، اظهار داشت : دمای هوا حدود ۱ و نیم درصد مخصوصا برای مناطق جنوب غرب و غرب کشور در مهر ماه و برای شمال و شمال شرق کشور در آبان ماه از حد نرمال پایین‌تر است.

وظیفه با بیان اینکه سازمان هلال احمر وضعیت پرخطر در کوهستان‌ها اعلام کرده، خاطرنشان کرد: سفیدی برف را در ارتفاعات تهران در چند روز گذشته داشته‌ایم و دلیل پرخطری در کوهستان‌ استقبال زیاد مردم است وگرنه احتمال آسیب پذیری همیشه در کوهستان‌ها وجود دارد و رعایت نکات ایمنی در کوهستان حرف اول را می‌زند .

خشکسالی هواشناسی پیشبینی بارش های پاییزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر