کد خبر: 669940 A

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان خبرداد:

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان از تهیه هیزم خشک مورد نیاز آیین گِل‌مالی عزاداران حسینی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا  از لرستان، شیرزاد نجفی در جلسه هماهنگی باهیات های مذهبی استان، اظهارکرد: در راستای حفاظت از جنگل‌ها و جلوگیری از قطع درختان توسط افراد سودجو، جهت تأمین هیزم خشک مورد نیاز هیات‌های مذهبی در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی اقدام به جمع آوری هیزم غیر جنگلی مورد نیاز آنها کرده‌ایم.

وی ادامه داد: هیات های  مذهبی با در دست داشتن حواله شورای هیات های  مذهبی می‌توانند نسبت به دریافت سهمیه هیزم خود اقدام کنند.

این مسئول عنوان کرد: هیزم مورد نیاز طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در میان هیئات عزاداری توزیع می‌شود.

نجفی با تاکید بر تشدید نظارت‌ها در روزهای تاسوعا و عاشورا یادآور شد: گذرگاه‌های منتهی به جنگل‌های استان، با ۴۰ اکیپ یگان حفاظت منابع طبیعی و با همکاری نیروی انتظامی پوشش داده خواهد شد و از ورود هرگونه اره موتوری و دستی و آلات قطع درختان به جنگل جلوگیری می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان تاکید کرد: با کسانی‌که به قصد قطع درختان و جمع‌آوری هیزم وارد جنگل‌ها می‌شوند برخورد قاطع و قضایی صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در فرآیند استفاده از چوب، شاهد اسراف برخی هیات های  مذهبی هستیم و بعضی از هیئات آتش زدن هیزم را از دو سه ساعت قبل از آغاز مراسم شروع می‌کنند و تا ساعت‌ها پس‌از پایان مراسم نیز ادامه دارد که این امر موجب می‌شود که هیزم بیشتری مورد نیاز باشد.

 

خبرنگار: الهه احمدی سبزواری

تأمین هیزم موردنیاز آیین «گِل‌مالی» روز عاشورا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر