کد خبر: 657470 A

معاون میراث فرهنگی کشور تاکید کرد:

معاون سازمان میراث ­فرهنگی، صنایع­ دستی و گردشگری بر ضرورت ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام و جنگل ابر شاهرود تاکید کرد و گفت: این مهم با همکاری دستگاه­‌های اجرایی فراهم می­ شود.

به گزارش ایلنا، محمد حسن طالبیان در حاشیه بازدید از بافت تاریخی سمنان و شماری از کاروانسراهای استان، با بیان اینکه ثبت جهانی چشمه علی دامغان، کاروانسراهای استان و مجموعه تاریخی بسطام شاهرود در دست پیگیری است و بدون مشارکت دستگاه‌های اجرایی مرتبط، این مهم امکان پذیر نمی شود، تاکید کرد: چشمه علی یکی از باغات مهم کشور است و چنانچه ساماندهی شود می‌تواند به ۹ باغ تاریخی و جهانی کشور اضافه شود.

وی ثبت جهانی چشمه علی دامغان را در جذب گردشگر به منطقه موثر دانست و افزود: این باغ بر اساس مستندات و عکس‌­های تاریخی دارای ساختار باغ های ایرانی بوده و باید با حذف ساختمان‌های الحاقی و انجام پروژه‌های مرمتی به ساختار سابق خود باز شود.

ضرورت ساماندهی کاروانسراها

معاون میراث فرهنگی کشور در بازدید از کاروانسراهای تاریخی استان سمنان نیز گفت: بسیاری از کاروانسراهای تاریخی استان از جمله کاروانسرای سنگی و آجری آهوان، در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار ندارند و متاسفانه به دلیل اینکه در اختیار سازمان میراث قرار ندارند، دچار آسیب‌هایی شده‌اند.
 
طالبیان خواستار تعیین تکلیف کاروانسراهای استان سمنان شد و افزود: کاروانسراها در صورت رها بودن، دچار آسیب و فرسایش‌­های بیشتری می­‌شوند از سوی دیگر تدوین پرونده زنجیره کاروانسراهای ایرانی در دستور کار است و بسیاری از کاروان‌سراهای استان قابلیت حضور در این پرونده را دارند.
 
وی در بازدید از بافت تاریخی سمنان نیز گفت: سازمان میراث فرهنگی به اتفاق شهرداری سمنان و مجموعه دست اندرکار و سازمان بازآفرینی شهری در حال تدوین حداقل دو محور تاریخی برای بازسازی و احیا در بافت تاریخی سمنان است از سوی دیگر باید گفت مرمت و حفاظت آثار تاریخی واقع در این دو محور، بازآفرینی آثار فراموش شده بر اساس اسناد تاریخی، کف سازی، بدنه سازی، استحکام بخشی بناها و خانه های تاریخی و ... از جمله موارد در دست اقدام در این محورها قلمداد می شود.
ضرورت ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام
 
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در رابطه با ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام نیز گفت: مجموعه بسطام به دلیل نوع معماری، وجود مقبره و امامزاده از اهمیت بالایی برخوردار است، اما در حال حاضر دارای به هم ریختگی فضایی است.
 طالبیان افزود: طرح‌هایی برای ثبت جهانی بسطام در نظر گرفته شده است که در صورت همکاری اداره اوقاف و امور خیریه با اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان، می­‌توان شرایطی را فراهم کرد که مجموعه به سلسله مراتب و نظام معماری گذشته خود بازگردد.
 وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بسطام در لیست موقت ثبت جهانی است، گفت: سال آینده جنگل ابر نیز در پرونده جنگل‌های هیرکانی ثبت جهانی می­‌شود.
 معاون میراث فرهنگی کشور در سفر به استان سمنان از مجموعه چشمه علی دامغان، کاروانسراهای سنگی و آجری آهوان، بافت تاریخی سمنان، شماری از کارگاه‌های مرمتی استان و کاروانسراهای لاسجرد، دهنمک و ایوانکی با هدف بررسی وضعیت مرمت و بهره‌برداری از آثار بازدید کرد.

دستگاه های اجرایی شهرداری صنایع دستی و گردشگری معاون جنگل ابر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر