کد خبر: 655332 A

ملاشاهی به ایلنا خبرداد:

رئیس گروه هشدار و پیش بینی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان امروز به ۶۰ برابر حد مجاز رسید.

علی ملاشاهی در گفت گو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: امروز غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان ۹ هزار و ۷۵ میکرو گرم بر متر مکعب رسیده است.

وی افزود:سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک در سیستان به ۱۰۴ کیلومتر بر ساعت رسید که این امر سبب کاهش دید در فرودگاه زابل به ۵۰۰ متر شد.
 
رئیس گروه هشدار و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: پدیده وزش باد شدید در برخی نقاط مستعد توفان گرد و خاک تا پایان هفته آینده در شمال سیستان و بلوچستان تداوم دارد به طوری که در این مدت سرعت باد به بیش از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

وی ادامه داد: امروز و فردا شدت توفان در منطقه سیستان شدیدتر می‌شود به طوری که احتمال اختلال در پرواز‌های فرودگاه‌های زابل و زاهدان وجود دارد.

ملاشاهی افزود: در این مدت در جاده‌های ارتباطی زابل- نهبندان، زاهدان- نهبندان، زاهدان - زابل، زاهدان - بم و ایرانشهر- بم باد و گرد و خاک سبب کاهش دید می‌شود.
 
به گفته وی با نفوذ این توده به نواحی مختلف مرکز و جنوب سیستان و بلوچستان دید افقی و کیفیت هوا در اکثر این مناطق به شدت کاهش می‌یابد.
 
رئیس گروه هشدار و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در این مدت اتخاذ تمهیدات لازم برای کاهش اثرات مخرب گرد و خاک بویژه در سلامت و بهداشت مردم و حمل و نقل جاده‌ای ضروری است.

وی اظهار داشت:‌یکی از ویژگی‌های وزش باد‌های ۱۲۰ روزه کاهش دماست به طوری که پیش‌بینی می‌شود دمای هوا در این مناطق بین سه تا پنج درجه کاهش یابد.

سلامت سیستان و بلوچستان وزش باد هواشناسی ذرات معلق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر