کد خبر: 651420 A

با حضور وزیر صنعت انجام شد؛

رییس هیات‌عامل ایمیدرو از افتتاح نخستین کارخانه فرآوری سنگ آهن هماتیتی کم‌عیار در کشور با حضور وزیر صنعت در جلال‌آباد زرند استان کرمان خبر داد .

به گزارش ایلنا، مهدی کرباسیان با اشاره به ویژگی‌های شاخص این پروژه اظهار داشت: تکنولوژی جدید فرآوری سنگ‌آهن هماتیت کم‌عیار(که تاکنون در ایران وجود نداشت) و همچنین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساخت این طرح، به عنوان دو مشخصه قابل توجه کارخانه فرآوری سنگ‌آهن جلال‌آباد زرند به شمار می‌آید.

کرباسیان با یادآوری وظایف توسعه‌ای ایمیدرو، گفت: این سازمان اقدام به فراخوان سرمایه‌گذاری در تولید کنسانتره از سنگ هماتیتی کم‌عیار کرد که سال ۹۳ برنده آن مشخص شد. اکنون با افتتاح این کارخانه شاهد به ثمر نشستن ‌نخستین طرح جذب سرمایه بخش خصوصی توسط ایمیدرو هستیم.

وی گفت: کارخانه پرعیارسازی از سنگ معدن هماتیتی با استفاده از دپوهای کم عیار، در مجاورت معدن جلال آباد ساخته شده که با سرمایه‌گذاری (شرکت فکور صنعت) به میزان ۱۵۷ میلیارد تومان تحقق یافته است. کرباسیان یادآور شد: طی سال‌های گذشته ۱۰ میلیون تن سنگ‌آهن کم‌عیار (۳۴درصد) در مجاورت این معدن دپو شده بود.

رییس هیات عامل ایمیدرو درباره اشتغال این طرح اظهار داشت: در این کارخانه ۱۶۰ نفر به‌صورت مستقیم و بالغ بر ۵۰۰ نفر به‌طور غیر مستقیم مشغول به کار شده‌اند.

وی با یادآوری اینکه احداث کارخانه ۱۸ ماه از زمان موثر شدن قرارداد و مطابق برنامه زمان‌بندی راه اندازی انجام شده،‌ گفت: این کارخانه با خوراک ورودی ۲.۲ میلیون تن در سال،‌ از توان تولید سالانه ۶۰۰ هزار تن کنسانتره سنگ آهن با عیار آهن بالاتر از ۶۶ درصد برخوردار است.

کرباسیان تاکید کرد: این طرح با هدف ارتقای بهره‌وری معادن و معدنکاری به شمار می‌آید که اکنون بستر استقبال سایر شرکت‌ها درباره بازفرآوری و افزایش بهره‌وری سایر معادن را به‌دنبال داشته است.

به گفته کرباسیان، با استفاده از تکنولوژی جدید در فرآوری مواد معدنی کم‌عیار که غیرقابل استفاده بوده، می‌توان ضمن تأمین مواد اولیه واحدهای صنعتی، به ایجاد اشتغال و افزایش بهره‌وری معادن نیز کمک کرد.

کرمان مهدی کرباسیان کارخانه فرآوری سنگ آهن هماتیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر