کد خبر: 651361 A

مدیر پایگاه میراث گندی‌شاپور خبرداد:

مدیر پایگاه میراث فرهنگی گندی‌شاپور و ایوان کرخه از آغاز فصل دوم مرمت آرامگاه یعقوب لیث صفاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، یعقوب زلقی امروز چهارشنبه 10 مردادماه 97 با اشاره به آغاز فصل دوم مرمت آرامگاه یعقوب لیث صفاری گفت:در فصل اول مرمت بنای این آرامگاه اقدامات ارزنده‌ای روی گنبد و جدار بیرونی و داخلی بنا صورت گرفت و عملیات استحکام‌بخشی و رفع رطوبت نیز روی این قسمت‌ها انجام شد. 

وی در ادامه با بیان اینکه اقدامات مرمتی در فصل دوم در چند جبهه اصلی در حال انجام است افزود: یکی از این اقدامات تعریف آجرهای سنتی برای جداره بیرونی آرامگاه است. 

مدیر پایگاه میراث فرهنگی گندی‌شاپور و ایوان کرخه گفت: در مرمت‌های غیراصولی که حدود 20 سال پیش روی این بنا صورت گرفت از آجرهای نامناسب برای این جداره بیرونی آرامگاه استفاده شد که اینک درحال تعویض آجرها با آجرهای سنتی هستیم تا همخوانی خوبی با اصالت بنا به وجود آید. 

وی مرمت بخش‌های آسیب‌دیده گنبد و گلدسته‌ها، محوطه‌سازی و زیباسازی منظر با استفاده از آجرفرش و ساماندهی ورودی محوطه را نیز از دیگر برنامه‌های اصلی پایگاه میراث فرهنگی گندی‌شاپور در این فصل از مرمت عنوان و خاطرنشان کرد: مرمت این بنا با تخصیص 70 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی در حال انجام است و با توجه به اینکه کار مرمت در این فصل در چند جبهه مختلف انجام می‌شود پیش‌بینی ما این است که این فصل از مرمت حدود سه ماه به طول بینجامد. 

آرامگاه یعقوب لیث صفاری در روستای شاه‌آباد در 10 کیلومتری دزفول سمت راست جاده دزفول به شوشتر قرار دارد. در کنار این آرامگاه بازمانده‌های شهر گندی‌شاپور دیده می‌شود. گنبد بلند مضرس (دندانه‌دار) سفید رنگ و جلال عمارت بقعه از دور کاملا جلوه‌گر است. در اطراف بقعه قبرستان وسیعی وجود دارد که در آن وجود سنگ‌قبرهای قدیمی نشانگر تاریخ کهن این بناست. این آرامگاه اثری بر جای مانده از دوران تیموریان است که در هشتم دی‌ماه 1378 با شماره 2550 در ردیف آثار ملی ثبت شد.
 

جاده مرمت فصل یعقوب آرامگاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر