کد خبر: 650734 A

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان :

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: با تکمیل شبکه تحت پوشش سد ایوشان، امکان رهاسازی آب مازاد از این سد برای پایین دست وجود ندارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای لرستان، رضا میرزایی گفت: با توجه به افزایش دمای هوا و تبخیر شدید، رهاسازی آب سد ایوشان از 1600 لیتر در ثانیه به 5 هزار لیتر در ثانیه افزایش یافت.

وی افزود: سد ایوشان دارای اراضی هدف است و مساحت شبکه آن ۲۵۰۰ هکتار است  و تا زمانی که شبکه آن تکمیل نشده ، امکان رهاسازی آب برای پایین دست وجود دارد.

میرزایی عنوان کرد: سد ایوشان در حال حاضر از نظر ذخیره آب وضعیت مناسبی ندارد و حداکثر تا پایان شهریورماه سال جاری آب سد برای اراضی کشاورزی پایین دست و حق آبه زیست محیطی رودخانه تخلیه و وارد حجم مرده خواهد شد.

این کارشناس آب کشور افزود : به‌رغم اطلاع‌رسانی، دادن اخطاریه کتبی و برخوردهای قضایی متأسفانه تعدادی از اهالی روستاهای بخش‌های زاغه و چغلوندی و بیرانشهر تمکین نکردند و به طور غیر مجاز اقدام به کشت برنج و سیب‌زمینی نموده و حتی حق‌آبه زیست محیطی رودخانه را نیز رعایت نکردند.

وی افزود: اعمال فشارهای سیاسی و اجتماعی برای باز کردن دریچه سد و رهاسازی کامل ذخیره آب آن خسارتی است که در چندین سال آینده جبران نخواهد شد، زیرا اگر در 3 سال آینده وضعیت بارش های لرستان در حد نرمال هم که باشد پر شدن مخزن سد ایوشان به طور کامل امکان پذیر نیست و این مسئله در آینده شبکه تحت پوشش ایوشان را با چالش مواجه می سازد.

 

خبرنگار: حسام شفیعی

سازمان آب و فاضلاب لرستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر