کد خبر: 649771 A

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان از کشف یک گلوله توپ جنگی متعلق به 100 سال قبل در محوطه باغ مجموعه جهانی کاخ چهل‌ستون خبر داد.

به‌گزارش ایلنا، فریدون الله‌یاری، با اعلام این خبر افزود: مرمت‌گران در جریان اجرای طرح سنگ فرش و آجر فرش کردن خیابان ضلع شمال غربی باغ بزرگ مجموعه جهانی کاخ چهل‌ستون و در جریان خاک‌برداری، گویی فلزی را کشف کردند.

وی افزود: بررسی‌های اولیه توسط مدیریت و کارشناسان مستقر در مجموعه جهانی کاخ موزه چهل‌ستون حاکی است، با توجه به اینکه مجموعه کاخ چهل‌ستون و بنا‌های پیرامون به ویژه تالار تیموری و باغ کاج در ضلع غربی کاخ چهلستون و در بخش شمال غربی مجموعه عظیم دولتخانه صفوی در اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی یکی از مراکز مهم استقرار نظامیان بوده و همچنین بخشی از توپخانه قشون اصفهان در آن عصر در محوطه کاخ چهلستون استقرار داشته، این گوی فلزی که شباهت زیادی به گلوله توپ دارد، یکی از گلوله‌های توپ‌های جنگی آن دوران است که صبح امروز در جریان حفاری محوطه شمال غربی باغ بزرگ کاخ چهلستون توسط مرمتگران کشف شد.
 
عاصفه بدر، مدیر مجموعه جهانی کاخ چهلستون نیز در این باره عنوان کرد: باغ بزرگ کاخ چهلستون با مساحتی در حدود ۷۰ هزار متر مربع، بخش باقیمانده از باغ بزرگ جهان نما بوده که در محور شمال غرب دولتخانه صفوی در عصر سلاطین صفوی ایجاد شده بود.
 
وی گفت: از نیمه دوم سال ۱۳۹۶، همزمان با اجرای ۱۰ طرح مرمتی کاخ چهلستون، عملیات مرمت و احیای خیابان‌های باغ کاخ چهلستون با هزینه‌ای بالغ بر ۶۰۰‌میلیون ریال آغاز شد.
 
بدر گفت: در ادامه این طرح‌ها، از صبح امروز عملیات احیای خیابان ضلع شمال غربی کاخ با اعتباری بالغ بر ۳۵۰ میلیون ریال آغاز شد با این وصف این عملیات تا پایان مرداد ماه به پایان می‌رسد.

اصفهان خاک صنایع دستی و گردشگری موزه جهان نما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر