کد خبر: 646012 A

بهادری مطرح کرد:

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: به نظر بنده زبان ترکی زبان محلی نیست، بلکه زبان ۴۰ درصد مردم ایران است.

سید هادی بهادری در گفتگو با ایلنا در واکنش به اظهارات وزیر آموزش و پرورش درباره ممنوعیت آموزش به زبان‌محلی در مدارس و خطرناک توصیف‌کردن این موضوع گفت: زبان‌ترکی یک سرمایه پر ارزش و فوق‌العاده پر اهمیت ملی محسوب می‌شود. زبان هر ملت هویت آن ملت است.

نماینده ارومیه در مجلس گفت: به نظر بنده زبان ترکی زبان محلی نیست، بلکه زبان ۴۰ درصد مردم ایران است. ما در ایران ۳ زبان داریم زبان فارسی، ترکی و عربی، زبان‌های دیگر اعم از کردی و لری و بلوچ وگیلکی و مازنی اینها همگی زیرمجموعه زبان فارسی هستند.

وی افزود: ما فکر می‌کنیم درباره زبان ترکی خیلی کم‌لطفی شده و کوچکترین کاری که می‌توانیم در این‌باره انجام دهیم تدریس این زبان در مدارس است.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: وزیر آموزش و پرورش پیش‌تر به بنده اعلام کرده بود حتی کتاب‌های درسی تدریس زبان ترکی را آماده کرده‌ایم.

این نماینده مجلس از عدم تدریس کتاب زبان‌ترکی در مدارس انتقاد کرد و افزود: به گفته وزیر آموزش و پروش تنها مانع تدریس زبان‌ترکی در مدارس را یک‌سری موانعی در شورای‌عالی انقلاب‌فرهنگی اعلام شده بیان می‌کنند.

بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس افزود: امیدوارم مسئله سوء‌برداشت از بیانات وی باشد. ما پیگیر این موضوع هستیم که هرچه سریع‌تر تدریس زبان ترکی در مدارس را شروع کنیم. این موضوع در اصل ۱۵ قانون اساسی آمده و ما فراتر از قانون چیزی مطالبه نکرده‌ایم. تدریس زبان‌های محلی در مدارس آزاد است.

زبان فارسی هادی بهادری زبان مادری زبان ترکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر