کد خبر: 643073 A

معاون اول رئیس جمهور خبر داد:

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: امروز نیازمند خدمات بیشتری در زمینه حمل و نقل شهری هستیم چرا که در مقطعی از زمان بسیاری از کلانشهرهای کشور مانند اصفهان با مسائل شدید محیط زیستی مواجه شدند.

به گزارش ایلنا از اصفهان، فاز سه خط یک قطار شهری اصفهان با اعتباری بالغ بر 8000 میلیارد ریال شامل 5 کیلومتر مسیر و 6 ایستگاه جدید با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، شهردار و استاندار اصفهان، رئیس و اعضای شورای شهر، نمایندگان مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی  و دیگر مقامات به طور رسمی افتتاح شد.

اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاح رسمی فاز سه خط یک مترو اصفهان با تاکید بر اینکه برای رهایی از آلودگی هوا باید برای حمل و نقل شهری اقدامات جدی انجام داد، افزود: بارها برای حفظ سلامتی مردم تعطیلات پی در پی برای مدارس، ادارات و دانشگاه ها صورت گرفته که مسایل دیگری را در پی دارد. بنابر این در این زمینه باید گام های موثری برداشته شود.

تکمیل خطوط دیگر مترو نیز سرعت گیرد

وی تاکید کرد: در کلانشهری همچون اصفهان که ساخت مترو در آن به عنوان یک اولویت در دستورکار شهرداری قرار دارد، دولت نیز باید کمک کند تا این فرآیند با سرعت بیشتری تکمیل شده و در اختیار مردم قرار گیرد.

معاون اول رئیس جمهور به تصویب بازپرداخت فاینانس به ازای هر نفر کیلومتر مسافر که توسط حمل و نقل ریلی جابه جا شود، اشاره و عنوان کرد: این مصوبه در شورای اقتصاد به دلیل صرفه جویی در مصرف سوخت در دستورکار قرار گرفت مبنی بر این که هر کس واگن مسافری جدید وارد ناوگان کرد به ازای هر نفر کیلومتر مسافر جابه‌جا شده دولت رقمی را به وی اختصاص دهد. این کمکی قابل توجه به کلان شهر اصفهان خواهد بود. با این شرایط امید است خطوط دیگر متروی اصفهان نیز با سرعت بیشتری تکمیل شده و در اختیار مردم قرار گیرد.  

به هیچ وجه به دنبال افزایش قیمت بنزین نیستیم

جهانگیری اعلام کرد: بخشی از بنزین کشور را از خارج وارد می‌کنیم، اما این دغدغه وجود دارد که آیا اخلالی در واردات آن ایجاد می‌شود یا خیر؟ در این راستا باید برنامه های جدی در نظر گرفته شود. به هیچ وجه به دنبال افزایش قیمت بنزین نیستیم، اما به دنبال راهکاری برای اعتمادسازی در بین مردم در زمینه تامین سوخت هستیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان این که رئیس‌جمهور ابتدای امسال اعلام کرد برای نوسازی حمل و نقل درون شهری اتوبوس های قدیمی از رده خارج و اتوبوس های جدید جایگزین آنها می شود، تصریح کرد: سال گذشته دو میلیارد دلار برای خرید دو هزار واگن جدید برای کلان شهر تهران اختصاص یافت تا زیرساخت های حمل و نقل عمومی با افزایش واگن ها توسعه و میزان جابه جایی مسافران و رضایت مندی آن ها افزایش یابد، همین سیاست را در کلان شهرهای شیراز، اصفهان و مشهد دنبال می کنیم تا مردم بیشتر از حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه برای تولید 630 واگن مترو حساب بین المللی ال. سی باز شده است،بیان کرد: تحقق نهایی این مهم نیاز به مصوبه شورای اقتصاد دارد.

فاینانس دو میلیارد دلاری برای قطار سریع السیر اصفهان- تهران

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه در سال گذشته فاینانس دو میلیارد دلاری برای قطار سریع السیر اصفهان- تهران اختصاص داده شد، گفت: در حال حاضر فاینانس و گشایش اعتبار آن انجام شده و قطارها به سرعت به کشور وارد خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: تکنولوژی جدیدی که به زودی در کشور شکل خواهد گرفت، برقی کردن راه آهن تهران- مشهد و راه آهن گرمسار است تا امکانات ریلی در ایران توسعه پیدا کند.

جهانگیری با بیان اینکه برای حمل و نقل حومه‌ای دستورالعمل‌های جدیدی صادر شده است، گفت: روزانه صدها خودروی سواری در جاده های کشور تردد می‌کنند، این در حالی است که اگر راه آهن حومه‌ای به عنوان سیاست جدید دنبال شود، یک حلقه مناسب از راه آهن سریع السیر و تلفیقی از مترو و راه آهن حومه ای شکل می گیرد و بخش اعظمی از جابه جایی مسافر انجام می شود.

وی با بیان اینکه برای تاکسی‌ها و موتور سیکلت‌ها نیز برنامه ریزی‌های خوبی انجام شده است، ادامه داد: امیدواریم از تمام فرصت ها استفاده شود و طرح های بزرگی که نیازمند دانش است، در کشور بومی سازی گردد.

معاون اول رییس جمهور تأکید کرد: شهرداری ها خط مقدم طرح های بزرگ خواهند بود و به همین جهت در آینده نزدیک جلسه ای با شهرداران کلان شهرها برگزار می کنیم و دولت به ارتباط گیری با شهرداران کلان شهرها تأکید دارد.

وی با اشاره به توانمندی مهندسان داخلی اظهار کرد: طرح های مهمی که امروز افتتاح شد، نشان از توان بالای مهندسان ایرانی دارد؛ با کشوری که از چنین مهندسان خبره ای برخوردار است، باید با ادب و احترام با مردم وارد تعامل و گفت‌وگو شد؛ زیرا در گفت‌وگو و تعامل کسی متضرر نمی شود.

جهانگیری با تاکید بر این که ما به توانمندی و منطق خود اعتماد داریم و پشتوانه این اعتماد فعالیت ارزنده مدیران داخلی کشور است، تصریح کرد: اصفهان باید همچون سایر بخش ها در زمینه ارتقاء دانش بومی نیز تلاش کند، بدرخشد و طرح‌های مهم افتتاح کند.

میراث اصفهان در خطر سقوط قرار گرفته است

شهردار اصفهان در ادامه این مراسم اظهار کرد: محور تمام فعالیت تیم مدیریت جدید شهری اصفهان، انسجام، وحدت، همدلی و همت است و امیدواریم با همراهی همه بخش های کشور بتوانیم حرکت پویاتر و جدی تر داشته باشیم.

قدرت الله نوروزی با اشاره به این که 17 سال از زمان آغاز اجرای خط یک مترو اصفهان می گذرد، اذعان داشت: اجرای این پروژه با چالش های متعددی روبه رو شد و در صورت تخصیص اعتبار به این پروژه در زمانی که هم می شد شهر را ارزان تر اداره کرد و هم وضعیت مالی شهرداری ها مناسب بود، مترو بسیار زودتر در اصفهان تکمیل شده بود.

وی با بیان اینکه سال گذشته عملیات اجرایی ایستگاه‌های میدان امام حسین(ع) و میدان انقلاب 48 و 45 درصد پیشرفت داشت، تصریح کرد: از حدود چهار ماه قبل از نوروز ۹۷ فعالیت‌ها با شتاب بیشتری پیش رفت تا اینکه در پایان سال ۹۶ دو ایستگاه آماده بهره‌برداری شد.

شهردار اصفهان با اشاره به این که در طی چهار ماه به میزان چهار سال در مترو اصفهان فعالیت انجام شد تا ثمره فعالیت کسانی که زیر اصفهان، یک شهر ساختند، بتواند بخشی از مشکلات مردم را حل کند، گفت: با تلاش‌های شبانه‌روزی کارکنان قطار شهری، ایستگاه‌های مسیر میدان آزادی به صفه تا اسفندماه سال گذشته تکمیل شد، مباحث فنی و تاسیساتی اتمام یافت و به صورت موقت و آزمایشی در اختیار شهروندان قرار گرفت.  

پروژه های شهر اصفهان با انسجام و همدلی به پیش می رود

وی با بیان اینکه ۲۶ اسفند ۹۶ به مردم قول دادیم قطار شهری را از شمال به جنوب اصفهان برسانیم و این قول را عملیاتی کردیم، گفت: بی شک در پروژه های دیگر نیز وعده ها محقق می شود به شرط آن که منسجم و همدل باشیم. 

نوروزی ضمن تقدیر از قول معاون اول رییس جمهور برای حمایت از خط دو قطار شهری اصفهان، تأکید کرد: از معاون اول رییس جمهور تقاضا می شود با رایزنی وزارت ورزش قطعه زمینی در ضلع جنوب غربی میدان آزادی به مساحت سه هکتار را به صورت تهاتر در اختیار شهرداری قرار دهند تا به عنوان منبع مالی برای خط سه قطار شهری اصفهان مورد استفاده قرار گیرد.

میراث چندصدساله اصفهان از بین نرود

وی تاکید کرد: کلانشهر تاریخی و فرهنگی اصفهان می تواند به یک مرکز گردشگری با بهره بالای اقتصادی تبدیل شود.

نوروزی با بیان این که کلان شهر اصفهان شهری تاریخی، فرهنگی و میراثی است و صنعت گردشگری برای اصفهان همانند چاه نفت برای خوزستان است، تصریح کرد: از این رو درخواست داریم هر تلاشی به کار گرفته شود تا زاینده رود، میراث چندصدساله اصفهان از بین نرود.

وی با ابراز نگرانی از خشکی زاینده رود و کاهش سطح آب های زیرزمینی بیان کرد: میراث گرانبهای اصفهان همچون کاخ چهلستون، پل خواجو، سی و سه پل، میدان نقش جهان و مسجد جامع عتیق که میراث ثبت شده در یونسکو نیز هستند، با احتمال تهدید فرو نشست زمین مواجه شده و به واسطه تشنگی زاینده رود در خطر سقوط قرار گرفته اند.

شهردار اصفهان از معاون اول رییس جمهور خواست تمام تلاش خود را به کار گیرد تا شهری که افتخار ایران است همچنان به عنوان شهری تاریخی و میراثی باقی بماند و برای احیای زاینده رود از هیچ تلاشی دریغ نشود.

تشکیل جلسه با شهرداران کلان شهرها

نوروزی با اشاره به این که ۸۰ درصد مردم شهرنشین با شهرداری ها همراه هستند و چنانچه شهرداری ها مورد حمایت دولت قرار گیرند قادر خواهند بود دغدغه های مردم را به خوبی برطرف کنند، تاکید کرد: بی شک رضایت مردم با ارائه خدمات به موقع و تکریم آن ها حاصل خواهد شد و رضایت آنان پایه اصلی کشور است.

وی وحدت مسئولان و مردم را در آبادانی و توسعه اصفهان مهم خواند و گفت: نمایندگان کلان شهرها گلایه دارند دولت با آن ها تعامل ندارد. از این رو انتظار می رود جلسه ای با شهرداران کلان شهرها برگزار شود و در این موقعیت حساس سخنان افراد صاحب نظر در زمینه مدیریت شهری شنیده شود.

اصفهان حمل و نقل رییس جمهور مترو واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر