کد خبر: 637212 A

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی خبرداد:

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی از حضور سالانه ۳۵ هزار گردشگردر روستای هزاوه اراک خبرداد.

به گزارش ایلنا از اراک، سید محمد حسینی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان مرکزی گفت: روستای هزاوه شهرستان اراک زادگاه میرزا تقی خان امیر کبیر و روستای بکر گردشگری استان مرکزی است که سالانه پذیرای ۳۵ هزار گردشگر است.

حسینی با بیان اینکه روستای هزاوه در یک ناحیه کوهستانی، بر روی شیب دامنه‌ها استقرار یافته و بافت آن سنتی و سکونتگاه‌های آن متراکم است، افزود: روستای هزاوه با آثار تاریخی به‌جامانده از دوره‌های اشکانی و ایلخانی یکی از جاذبه‌های بکر گردشگری استان مرکزی است.

وی اضافه کرد: این روستا از شمال شرقی به تپه هزاوش و از جنوب به دره مون و گهور محدود می‌شود و آب‌وهوای آن در فصول بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان مرکزی ادامه داد: از جاذبه‌های گردشگری روستای هزاوه می‌توان به طبیعت زیبا و باغات انگور آن اشاره کرد و همچنین امامزاده سلطان سید احمد (ع) که جد بزرگ مقام معظم رهبری، منزل امیرکبیر و مسجد شبستان دار از بنا‌های تاریخی این روستا دانست.

وی بیان کرد: روستای هزاوه حدود ۲ هزار نفر جمعیت دارد و شغل اصلی مردم روستا کشاورزی و دامپروری است و محصولاتی، چون انگور، کشمش، ترخینه، باسلق و شیره انگور تولید می‌کنند که هر ساله جشنواره‌ای به نام جشنواره انگور هزاوه برگزار می‌شود و صنایع‌دستی، چون قالی‌بافی در آن رواج دارد.

امیرکبیر زادگاه امیرکبیر هزاوه زادگاه میرزا تقی خان امییر کبیر سید محمد حسینی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان مرکزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر