کد خبر: 636663 A

مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی:

ساماندهی محوطه تاریخی خورهه محلات، قلعه خَلچان تفرش، سایت موزه تپه سرسختی شازند، محوطه زلف آباد فراهان و تپه سر قلعه مامونیه در حال انجام است.

به گزارش ایلنا از اراک، سید محمد حسینی مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی امروز یکشنبه سوم تیرماه 97 با اعلام این خبر گفت: اهمیت و حفاظت از آثار تاریخی به عنوان اسنادی ماندگار برای داشتن تصویری شفاف از زندگی گذشتگان بسیار با اهمیت است. این آثار در برخی از موارد به دلیل تاریخ ساز بودن آن منطقه از ارزش مهمی برخوردارند و عدم حفاظت از آنها ممکن است خسارات جبران ناپذیری به پیشینه این منطقه وارد سازد از این رو اداره کل جهت حفاظت از آثار تاریخی، ساماندهی 6 محوطه تاریخی با ارزش استان در دستور کار قرار داده است. 

سید محمد حسینی اظهار داشت:ساماندهی محوطه تاریخی خورهه محلات، تپه قلعه خَلچان تفرش، انجام مطالعات سایت موزه تپه سرسختی شازند، انجام مطالعه ژئوفیزیک محوطه زلف آباد فراهان و همچنین گمانه زنی عرصه و حریم تپه سر قلعه مامونیه زرندیه درحال انجام است.

 وی در ادامه گفت: هدف از ساماندهی این محوطه‌ها، حفظ و احیای آثار تاریخی، مستندسازی، کشف اطلاعات جدید و همینطور آماده سازی برای بازدید عموم است زیرا این آثار به غیر از هویت بخش بودن‌شان دارای جنبه‌های اقتصادی از مدخل گردشگری هستند تا هم بتوان جوامع محلی اطراف آنها را از این مهم منتفع کرد و همینطور فازهای جدید کاوش را با آورده های اقتصادی بیشتر در دستور کار قرار داد.

حسینی در پایان با تاکید بر اینکه حفاظت از آثار تاریخی، حفاظت از هویت ملی جامعه است، گفت: باید قبل از هر مسئله ای به سمت فرهنگ سازی ضرورت حفظ آثار تاریخی در میان مردم و مسئولان پیش رویم چرا که اگر به این مهم دست یابیم دیگر با مشکلاتی از قبیل تخریب آثار تاریخی، بی اهمیتی عمومی نسبت به آنها و عدم حس تعلق اجتماعی نسبت به پیشینه خود روبرو نخواهیم بود آنگاه است که هر فرد جامعه، یک پاسدار میراث ملی خواهد بود.

مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی سید محمد حسینی مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر