کد خبر: 634965 A

میرزایی با بیان اینکه تأمین آب شرب مردم اولویت اصلی ماست، تصریح کرد: قریب به ۴۰ درصد از حجم مخزن سد ایوشان خالی است و آبی برای رها سازی محصولات آبدوست و برنج کاری پایین دست ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از لرستان، رضا میرزایی اظهار داشت: اینکه تعداد انگشت‌شماری افراد سودجو بیان می کنند که کم آبی در منطقه بیران‌شهر به علت احداث سد ایوشان می باشد و به طبع آن افرادی بی اطلاع در فضای مجازی این مطلب را اطلاع رسانی می کنند، کذب محض بوده و هیچگونه ارتباطی به سد ایوشان ندارد.

وی افزود: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون بارها و به طور مستمر سازمان هواشناسی و وزارت نیرو موضوع کاهش بارندگی ها و وقوع خشکسالی و بحران آب و همچنین عدم کشت محصولات آبدوست را از طریق رسانه ملی، مطبوعات و سایر رسانه‌های جمعی اطلاع‌رسانی کرده اند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان گفت: سد ایوشان بر اساس دبی سیلاب‌های زمستانه طراحی شده و دبی پایه رودخانه و حق آبه زیست محیطی آن به طور طبیعی در بستر رودخانه در جریان است.

این کارشناس آب کشور تصریح کرد: به‌رغم اخطارهای مکرر آب منطقه ای مبنی بر عدم کاشت برنج و سایر محصولات آبدوست به علت کمبود آب، متاسفانه اهالی منطقه از پل هرو تا منطقه چغلوندی در سطح وسیعی اقدام به کاشت برنج، سیب‌زمینی، هندوانه و صیفی جات کرده که رودخانه به هیچ وجه ظرفیت این همه کشت برنج و سایر محصولات آبدوست را ندارد.

وی اظهار داشت: این افراد که تعدادی از آنها از استان‌های همجوار و سایر شهرستان های دیگر هستند، منطقه را با بحران کم آبی مواجه کرده که با این وضعیت خشک شدن رودخانه کشکان در پایین‌ دست در طی ماه‌های آینده محتمل است.

میرزایی با بیان اینکه تأمین آب شرب مردم اولویت اصلی ماست، تصریح کرد: قریب به ۴۰ درصد از حجم مخزن سد ایوشان خالی است و آبی برای رها سازی محصولات آبدوست و برنج کاری پایین دست ندارد.

وی اضافه کرد: بر اساس بخشنامه هیئت وزیران و تصمیمات کارگروه ملی سازگاری با کم آبی، کاشت برنج به جز در استان‌های گیلان و مازندران در بقیه نقاط ممنوع بوده، با افرادی که اقدام به تحریک مردم منطقه جهت کاشت محصولات آب‌دوست و ایجاد بحران می کنند و همچنین افراد سودجویی که به طور غیر مجاز اقدام به نصب موتور تلمبه‌های غیر مجاز در بالادست کرده و منطقه را با بحران کم آبی مواجه کرده‌اند طی روزهای آینده به شدت برخورد قانونی خواهد شد.

 

خبرنگار: حسام شفیعی

تأمین آب شرب مردم اولویت اصلی شرکت آب منطقه‌ای لرستان است
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر