کد خبر: 627324 A

عضوکمیسیون بهداشت و درمان‌مجلس هشدار داد:

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمار زنان مبتلا به ایدز در حال افزایش است، هشدار داد: طی دو سال گذشته آمار مبتلایان به این بیماری 10 برابر افزایش یافته است.

به گزارش ایلنا، همایون هاشمی با هشدار نسبت به خطر موج سوم ایدز و آمار رو به رشد ابتلا به این بیماری، گفت: تاکنون بیش از 36 میلیون نفر در دنیا بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند؛ حدود 37 هزار نفر مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شده اما به نظر می رسد که تعداد مبتلایان دو برابر این میزان باشد. البته 17 هزار نفر تحت درمان قرار دارند.
 
نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت، با یادآوری اینکه انتقال بیماری ایدز از طریق انتقال خون و فرآورده های خونی، روابط جنسی و تزریق در معتادان است، افزود: متاسفانه در حال حاضر استفاده از سرنگ جای خود را به روابط جنسی داده؛ البته حدود 5 درصد این بیماری از طریق مادر به کودک منتقل می‌شود که متاسفانه آمارهای دو سال گذشته نشان از افزایش 30 درصدی انتقال ایدز از مادر به کودک دارد. همچنین 7 دهم درصد نیز از طریق خون و فرآورده های خونی منتقل می‌شود.
 
آمار زنان مبتلا به ایدز در حال افزایش است
 
وی با انتقاد از اینکه آمار زنان مبتلا به ایدز در حال افزایش است، ادامه داد: به گونه‌ای که بر اساس آمارها طی دو سال گذشته آمار مبتلایان به 10 برابر افزایش پیدا کرده است.
 
این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه باید به ایدز مانند بیماری اجتماعی توجه شود، ادامه داد: دستگاه‌ها با نگاه ملی نسبت به اجرای برنامه‌های مهار آن اقدام کنند البته هر چند با اجرای برخی برنامه ها تا حدودی روند این بیماری کند شده اما بهتر است برنامه های مداخله‌ای افزایش یابد و ابزارهای لازم را در اختیار خانواده‌ها و دستگاه‌ها قرار داد تا بتوان اقدامات پیش‌گیرانه، مداخله و درمان را همزمان انجام داد.
 
وی با یادآوری برنامه جهانی 90-90-90 گفت: سازمان ملل برای پیشگیری از این بیماری تلاش دارد که تا سال 2030 به اپیدمی این بیماری به عنوان تهدیدی برای سلامت مردم پایان دهد و در واقع بر اساس این استراتژی 90 درصد مبتلایان در مورد وضعیت بیماری خود آگاهی داشته باشند، 90 درصد تحت درمان قرار گیرند و به موثر بودن 90 درصد درمان افراد مبتلا بتوان اطمینان حاصل کرد.
 
هاشمی افزود: وزارت بهداشت در حال اجرا و عملیاتی کردن این برنامه است که موفقیت‌های زیادی نیز حاصل شده است به گونه‌ای که در سال 94 بیش از 1700 نفر از بیماران مبتلا به این ویروس شناسایی شده و به نظر می‌رسد که شناسایی 90 درصد مبتلایان دست یافتنی باشد.
 
نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه باید با اطلاع رسانی دقیق و ارائه آموزش‌های لازم پیش‌گیری از بیماری ایدز را در دستور کار قرار داد، افزود: متاسفانه اغلب مردم اطلاع دقیقی از این بیماری ندارند و باید با ارائه آموزش های لازم آگاهی مردم نسبت به این بیماری افزایش یابد تا با تشخیص زودهنگام از شیوع آن در جامعه جلوگیری کرد به طور قطع با این اقدام مبتلایان می‌توانند مانند افراد سالم در جامعه زندگی کنند.
 
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در این رابطه می‌توان از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد و هنرمندان استفاده کرد تا بتوان امر پیشگیری از ایدز  را به خوبی تحقق بخشید.
 
وجود 80 باشگاه مثبت ویژه مبتلایان به ایدز در کشور
 
وی از افزایش باشگاه‌های ویژه مبتلایان به ایدز در کشور ابراز خرسندی کرد و ادامه داد: 80 باشگاه در کشور وجود دارد که آموزش‌های پیشگیرانه و خدمات مشاوره‌ای در این مراکز به افراد مبتلا ارائه می‌شود تا بتوان از توسعه بیماری جلوگیری شود. در این رابطه از سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقاضا داریم که نسبت به افزایش تعداد باشگاه ها اقدام کنند.
 
نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس دهم، با یادآوری اینکه بالاترین آمار شیوع این بیماری مربوط به کلان‌شهرهایی مانند تهران است، تصریح کرد: در شهرهای کوچک‌تر به دلیل خود کنترلی آمار کمتری از مبتلایان ایدز نسبت به کلان‌شهرها داریم.
 
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، مبارزه با بیماری ایدز را وظیفه‌ای ملی دانست و گفت: ارائه خدمات به خوشه‌های جمعیتی خاص مانند کودکان خیابانی و در معرض آسیب و هم‌چنین زنان در معرض آسیب و آسیب دیده در دستور کار قرار گیرد تا بتوان از گسترش ایدز جلوگیری کرد.

ایدز بهزیستی زنان شورای اسلامی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر