کد خبر: 626703 A

مدیر اتحادیه کنسرسیوم پرورش دهندگان سیب ایتالیا در اصفهان:

مدیر اتحادیه کنسرسیوم پرورش دهندگان سیب تیرول جنوبی (VOG) ایتالیا در بازدید از باغات سیب سمیرم گفت: در ایتالیا از 18 هزار هکتار باغ ، یک میلیون و 250 هزار تُن سیب برداشت می شود و تولید 250 هزار تن سیب از 20 هکتار باغ نشان دهنده ضعف در مدیریت تولید بخش کشاورزی است.

به گزارش ایلنا از اصفهان، با تلاش کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان  یک گروه 20 نفره از باغداران منطقه تیرول جنوبی در شمال کشور ایتالیا با هدف بررسی فرصت های همکاری و سرمایه گذاری  از باغ های سیب در مرکز و شرق سمیرم دیدن کردند.

این باغداران ایتالیایی با حضور در باغ‌های سیب این شهرستان از نزدیک با فعالیت های کشاورزان این خطه کوهستانی و بررسی میزان تولید آشنا شدند.

گئورگ کاسلر «Georg Kössler» مدیر اتحادیه کنسرسیوم پرورش دهندگان سیب تیرول جنوبی (VOG) ایتالیا در جریان این بازدید گفت: این اتحادیه در استان ' التو آدیجه ' در شمال ایتالیا، با یک هزار عضو تعاونی فعالیت می کند.

وی اظهار کرد: این اتحادیه 15 رقم انواع سیب درختی از جمله رِد، توپاز، بنیتا، گلدن، گالا و فوجی را از مرحله آموزش، کاشت، برداشت تا صادرات مدیریت می کند.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت آب در شمال ایتالیا و منطقه تیرول به علت همجواری با کوه های آلپ و بارش برف خوب است اما مناطق جنوبی ایتالیا با مشکل کم آبی مواجه هستند.

مدیر اتحادیه کنسرسیوم پرورش دهندگان سیب تیرول جنوبی (VOG) ایتالیا با بیان اینکه 70 درصد محصول سیب تولیدی منطقه تیرول صادر می شود افزود: انگلستان، آلمان، فرانسه، مرکز اروپا و هندوستان از جمله کشورهای وارد کننده سیب تیرول هستند اما بازار روسیه با وضع تحریم های این کشور مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده است.

وی خاطرنشان کرد: 18هزار هکتار از زمین های این منطقه زیر کشت سیب هستند که سالانه یک میلیون و 250 هزار تن سیب تولید می کنند.

کاسلر برداشت سیب در سمیرم را مطابق آمارهای ارائه شده در بازدیدها بسیار ناچیز ارزیابی کرد و اذعان داشت: برداشت 200 تا 250 هزار تُن سیب از 20 هزار هکتار باغ نشان دهنده ضعف در برخی بخش ها و مدیریت بخش کشاورزی این منطقه است.

مدیر اتحادیه کنسرسیوم پرورش دهندگان سیب تیرول جنوبی (VOG) به باغداران سمیرمی پیشنهاد کرد: از نهال ها و درخت های پایه کوتاه استفاده کنند و برای بازدهی و ثمردهی بهتر، هرس درختان را از پهنا به درازا تغییر دهند تا علاوه بر تراکم بیشتر و آب خواهی کمتر، شاهد تولید با کیفیت و هزینه کمتر باشند.

وی مهم‌ترین مشکل کشاورزان سمیرم را ضعف در مدیریت آب دانست و گفت: دولت ایتالیا تا 60 درصد موارد به کشاورزان کمک می کند و تشکل های غیردولتی و سمن ها نیز نقش محوری در تولید و صادرات ایفا می کنند.

بر این اساس، باغداران تیرول جنوبی در ادامه در نشستی با کشاورزان و باغداران سمیرم در فرمانداری این شهرستان به تبادل نظر و تجربیات پرداختند.

محمد جعفرزاده فرماندار سمیرم در این جلسه بر توسعه همکاری‌های متقابل تاکید کرد و گفت: حاضریم زمین در اختیار تعاونی ایتالیایی قرار دهیم تا تجربیات خود را به این شهرستان منتقل کند.

سید محمود داودی دبیر خانه کشاورز سمیرم نیز ابراز امیدواری کرد: اروپایی‌ها که برجام را امضا کرده‌اند، در تبادلات اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی همکاری بهتری داشته باشند.

وی افزود: بخش عمده‌ای از مشکلات کشاورزی سمیرم مربوط به کم آبی است که این مشکل در سال گذشته باعث قطع دو هزار درخت در این شهرستان شد.

وی تصریح کرد: در سال های پرآبی، برداشت محصول درختی در سمیرم به 400 هزار تُن رسید اما در سال های اخیر این میزان به نصف کاهش یافته است.

محمد صادقی رئیس خانه کشاورز استان اصفهان در این دیدار از استقبال نهادهای دولتی از ورود تکنولوژی های جدید متناسب با شرایط اقلیمی ابراز خرسندی کرد و گفت: امیدواریم با توجه به پتانسیل بالای این منطقه در تولید سیب درختی و کاهش منابع آبی اقدامات موثری   جهت حفظ این موهبت الهی صورت گیرد.

 تبادل نظر درباره انواع آفات درخت سیب و بیماری قارچ، صادرات و سرمایه‌گذاری دو جانبه و همچنین روش‌های آبیاری نوین و برداشت مکانیزه از مواردی بود که در نشست مشترک باغداران سیب منطقه تیرول ایتالیا و سمیرم مطرح شد.

سمیرم با پنج هزار و200 کیلومتر مربع وسعت، 150 آبادی و روستا، چهار شهر و چهار بخش مرکزی، دناکوه، وردشت و پادنا دارای 20 هزار هکتار باغ است و در این شهرستان سالانه 300 تا 250 هزار تُن سیب درختی تولید می شود.

 

 

 

 

ایتالیا بخش کشاورزی دولت فرماندار کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر