کد خبر: 622569 A

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: احیای سراهای بازار تاریخی اراک یکی از مهم‌ترین اهداف پروژه‌های مرمتی این مجموعه است.

سیدمحمد حسینی در گفتگو با ایلنا اظهار داشت: کار مرمت سرای حاجباشی بازار اراک شامل مرمت جداره‌ها، نماسازی، بندکشی، تعویض مصالح فرسوده و نیز سکوسازی و کف‌سازی در دو جبهه سرا و فضای باز در دستور کار بوده تا بتوان  بسیاری از کاربری‌های فراموش شده این سرا را احیا کرد.

وی افزود: پروژه عملیات مرمت سرای حاجباشی بازار تاریخی اراک با رعایت نکات اصولی پایان یافت، همچنین ساخت و تعبیه اتاقک و کانال تاسیسات الکتریکی در این سرا انجام شده و مرمت درب‌ها، پنجره‌ها و همگون‌سازی آنها جزو برنامه‌های آینده برای مرمت این سرا است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی تصریح کرد: این بنا در گذر چهارسوق واقع شده و مساحت آن حدود یک‌هزار و  289 متر مربع است که 187 متر مربع آن به بخش سرباز اختصاص دارد.

حسینی بیان کرد: همچنین یک راهروی مسقف، دوبخش سرا را به یکدیگر متصل می‌کنند و حجره‌های دور حیاط در دو طبقه، مرمت شده‌اند.

وی ادامه داد: مانند گذشته اکثر حجره‌های این سرا به فروش فرش و رفوگری فرش مشغولند و همچنان در همین حوزه فعال هستند که با احیا و مرمت این سرا امیدواریم که این فعالیت پررنگ‌تر و چشمگیرتر شود زیرا صنعت فرش را می‌توان تاج هنر هنرمندان استان مرکزی دانست.

 

میراث فرهنگی بازار اراک بازار تاریخی اراک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر