کد خبر: 607877 A

رئیس اداره میراث فرهنگی ملکان خبر داد:

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملکان گفت: طغیان رودخانه مردق چای در روزهای گذشته به پل پانصد ساله قزلار کورپوسی ملکان آسیب جدی وارد کرده است.

به گزارش ایلنا, وحید خادمی با اعلام این خبر گفت: با سیلابی شدن رودخانه مردق چای و طغیان آن، پایه های پل آسیب جدی دیده و دچار گود افتادگی شده است .

وی افزود: همچنین سیلاب اخیر موجب مسدود شدن یکی از دهنه‌های پل شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملکان با اشاره به قدمت زیاد پل بر لزوم رعایت موارد ایمنی هنگام تردد از آن تاکید کرد و اظهار داشت: مردم سعی کنند هنگام تردد با خودرو از مسیرهای دیگر تردد کنند تا زمان اصلاح و مرمت این پل اتفاقی نیفتد.

خادمی اضافه کرد: به منظور مرمت پل قزلار کورپوسی یک میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته و پیمانکار طرح نیز تعیین شده است که به محض فروکش کردن رودخانه مردق چای عملیات مرمت آن آغاز خواهد شد.

وی ادامه داد: این پل راه ارتباطی چندین روستا، مزارع و کشاورزان و باغداران ملکانی است.

خادمی با هشدار به سودجویان و فرصت‌‌‌طلبان در مورد تخریب طاقچه‌‌‌های پل به منظور یافتن اشیاء قیمتی و تاریخی تصریح کرد: هرگونه تخریب بناهای تاریخی جرم است وبا متخلفان به شدت برخورد خواهدشد .

پل قیزلار کورپوسی (پل دختران) در سال 951 هجری قمری ساخته شده و در سه دوره مختلف تاریخی مرمت و بازسازی شده است.

این پل قدیمی دارای پنج دهنه است که با آجر و سنگ به صورت گنبدی شکل ساخته شده و وجود طاق‌‌‌‌ها و طاقچه‌‌‌های زیبا و معماری منحصر به فرد امتیاز بزرگی برای این بنای تاریخی است.

سه دهنه پل برای گذر آب رودخانه و 2 دهانه دیگر برای هدایت آب‌های کشاورزی است.

چای خودرو سیل گردشگری و صنایع دستی روستا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر