کد خبر: 607314 A

سازمان هواشناسی‌ کشور اعلام کرد؛

به گفته سازمان هواشناسی وضعیت جوی کشور امروز و فردا - نهم و دهم فروردین ماه جاری - با تغییر شدید مواجه شده و پیش بینی می‌شود وزش باد شدید و وقوع گرد و خاک رخ دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از سازمان هواشناسی کشور  براساس تحلیل آخرین نقشه های پیش‌یابی هواشناسی، از عصر امروز  و جمعه در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان و به تدریج در استان‌های مازندران، گلستان و خراسان شمالی وزش باد شدید از سمت جنوب و جنوب‌غرب پیش‌بینی می‌شود.

 سرعت باد نیز امروز  بین ۴۰ تا ۶۰ کیلومتر بر ساعت و سرعت لحظه‌ای باد در برخی نقاط این استانها به بیش از ۸۰ کیلومتر بر ساعت و در روز جمعه سرعت باد بین ۳۵ تا ۵۵ کیلومتر بر ساعت و سرعت لحظه‌ای باد در برخی نقاط به بیش از ۶۵ کیلومتر بر ساعت برسد. از این‌رو با وزش باد شدید احتمال خیزش گرد و خاک و وارد شدن خسارت به تاسیسات شهری و روستایی در این مناطق وجود دارد.

 وزش باد شدید در عراق نیز احتمال خیزش گرد وخاک و انتقال آن به استانهای غربی و جنوب غربی کشور بویژه در استانهای کرمانشاه، ایلام و خوزستان را به همراه دارد.

از اواخر امشب و در روز جمعه در استانهای اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی (بویژه مناطق جنوبی استان)، نیمه غربی کردستان، کرمانشاه، دامنه های زاگرس در استان لرستان و ارتفاعات البرز در استانهای قزوین، البرز و تهران رگبار باران، گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی می شود که در روز جمعه احتمال سیلابی شدن مسیلها و رودخانه ها در برخی مناطق استان‌های یاد شده وجود دارد.

وضعیت ترافیکی جاده‌های کشور

همچنین در خبری دیگر پلیس راهور ناجا وضعیت ترافیکی جاده‌های کشور را سنگین اعلام کرد وگفت: در محور گیلان (محورهای رودسر-لنگرود، رشت-لاهیجان و رودبار-منجیل) مه گرفتگی همراه با کاهش دید گزارش شده است.در اردبیل نیز اکثر محورها وزش باد گزارش شده است.

بر همین اساس وضعیت ترافیکی در محورهای مختلف به شرح زیر است:

۱-طول مسیر جنوب به شمال محور کرج – چالوس – نیمه سنگین و محدوده دزبن تا مرزن آباد – سنگین و مسیر شمال به جنوب(محدوده تونل کندوان تا نساء) نیمه سنگین

۲-مسیر جنوب به شمال محور هراز(از پلور تا آب اسک) سنگین و طول محور پرحجم

۳-طول مسیر جنوب به شمال محور فیروزکوه – پرحجم

۴-محور سلفچگان – قم و هر دو باند آزادراه تهران – قم – پرحجم

۵-استان قزوین محورهای قزوین – رشت، قزوین-زنجان و قزوین – کرج – پرحجم

۶-مسیر جنوب به شمال محور رشت-قزوین(محدوده های لوشان,منجیل و مسکن مهر رودبار) و محور رشت-لاهیجان-پرحجم

۷-استان خراسان رضوی(آزادراه ملک آباد به مشهد و تربت حیدریه به مشهد)

۸-طول مسیر باند جنوبی آزادراه های تهران – کرج و کرج – قزوین – پرحجم

سایر محورهای مواصلاتی کشور از جوی آرام و ترافیکی روان برخوردار می باشند.

همچنین ۵ محور کشور از جمله  محور اولنگ – شاهرود در استان های گلستان و سمنان،محور دیزین-شمشک در استان های تهران و البرز  و محور فرعی گنجنامه – تویسرکان در استان همدان  و تردد کامیون در محور جاده هراز همچنان مسدود است.

هواشناسی باران ترافیك جاده‌های كشور رگبار و باد شدید
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر