کد خبر: 600281 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

معاون‌گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان ایلام گفت: نوروز 97 در 10 شهرستان این استان برنامه نوروزخوانی اجرا می‌شود.

جوریه کلانتری در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: سال 97 در 10 شهرستان استان ایلام شامل شهرستان‌های ایلام، مهران، دهلران، دره شهر و ... برنامه نوروزگاه ها را خواهیم داشت. 

وی افزود: در محل برگزاری این نوروزگاه‌ها برپایی موسیقی محلی، آیین و سنت‌های قدیم که تقریبا رو به فراموشی هستند مانند دید و بازدید ایام عید و خانه تکانی به نمایش گذاشته می‌شود. برقراری سیاه چادر، فروش صنایع دستی از دیگر برنامه‌های این استان در ایام نوروز است.
 

ایلام

کلانتری افزود: نوروزگان شهرستان ایلام در قلعه والی که موزه مردم شناسی است، برگزار می‌شود و هر شب از هنرمندان دو شهرستان دعوت به عمل خواهد آمد که با حضور در این مکان و برگزاری برنامه طنز ، نمایش آیین سنتی برگزار شود.

وی گفت: در استان ایلام علاوه بر مهمان‌پذیرها، خانه‌مسافرها، خانه‌های بوم‌گردی این استان نیز مجوز اسکان داده شده که گردشگرانی که برای طبیعت‌گردی به این استان سفر می‌کنند از این خانه‌ها استفاده کنند و مردم بومی نیز به عنوان راهنما برای طبیعت‌گردی در کنار آنها باشند. 

کلانتری تصریح کرد: بیشترین گردشگران به استان ایلام در ایام نوروز از استان تهران هستند که به قصد طبیعت‌گردی به استان ایلام سفر می‌کنند.

سیاه چادر

وی گفت:‌ با توجه به برگزاری نمایشگاه‌ گردشگری ایلام که در بهمن‌ماه سال جاری در تهران برگزار شد، استان ایلام به خوبی توانست مناطق طبیعی این استان را معرفی کند.

وی خاطرنشان کرد: برای گردشگران در استان ایلام که قصد طبیعت‌گردی دارند تورهایی تشکیل شده و امسال کتابچه‌های گردشگری در قالب 10 کتابچه با عنوان صنایع دستی، مردم شناسی، کشاورزی تدارک دیده شده است. 

پل سیمره

کلانتری در ادامه افزود: طبق آ‌مار سال گذشته که از هتل‌ها و مسافرخانه‌ها به دست ما رسید حدود 400 هزار نفر گردشگر از این استان دیدن کردند و امسال پیش بینی می‌شود بر تعداد این گردشگران افزوده شود.

صنایع دستی گردشگری موزه نوروز استان ایلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر