کد خبر: 600149 A

دبیر انجمن جراحان پلاستیک:

دبیر انجمن جراحان پلاستیک با اشاره به اینکه عوارض ناشی از انفجار و سوختگی مواد محترقه غیرقابل بازگشت هستند، گفت: سوختگی ، صدمات دست، سر و صورت از جمله چشم‌ها از خطرات احتمالی و عمده مراسم آتش بازی چهارشنبه آخر سال است.

به گزارش ایلنا، بابک نیکومرام، فوق تخصص جراحی پلاستیک با اشاره به وقوع احتمالی حوادث چهارشنبه آخر سال اظهار داشت: متأسفانه هر ساله به دلیل انفجار مواد محترقه که اصولاً استاندارد نبوده و دست‌ساز هستند، شاهد حوادث تلخ و جبران ناپذیری هستیم که این مسئله اثرات معلولیت جسمی، روحی و روانی و همچنین هزینه های فراوان برای فرد به همراه دارد و باعث برهم زدن آرامش و غمگین ساختن خانواده هایی می‌شود که خود را برای جشن عید نوروز و سال نو آماده می کنند.

وی قطع عضو و سوختگی در دست و صورت را از جمله عوارض ناشی از انفجار مواد محترقه برشمرد و گفت:‌ از دست دادن بینایی نیز ممکن است رخ بدهد که اطلاع‌رسانی در پیشگیری از این حوادث بسیار مؤثر است.

دبیر انجمن جراحان پلاستیک با اشاره به اینکه جراحی پلاستیک حوزه گسترده‌ای را به خود اختصاص‌می‌دهد، گفت: ترومای دست ناشی از انفجار، سوختگی‌های شدید و موارد مشابه سبب شده که افراد را برای ترمیم آن  به مراکز تخصصی مراجعه کنند.

نیکومرام بیان داشت: حتی اگر هزینه‌های این جراحی‌ها رایگان باشد عوارض ناشی از سوختگی و انفجار مواد محترقه حتی با اعمال جراحی پلاستیک پیچیده و متعدد نیز تا سالیان سال اختلال عملکرد و بدشکلی عضو را به همراه خواهد داشت و معلولیت یک عمر به دلیل یک فکر نابخردانه ایجاد می‌شود، بنابر این پیشگیری از این حوادث توسط خانواده‌ها و مسئولان می‌تواند در کاهش‌ آن بسیار مؤثر باشد.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک گفت: افراد به محض اینکه دچار سوختگی شدند باید بلادرنگ با اورژانس تماس گرفته تا ضمن گرفتن درمان مقدماتی در صورت نیاز به مراکز تخصصی مربوطه فعال در این خصوص از جمله بیمارستان شهید مطهری و فارابی و دیگر بیمارستان‌ها تخصصی بر حسب مورد منتقل شوند.

بازی بیمارستان پلاستیک جراحی پلاستیک مواد محترقه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر