کد خبر: 596605 A

رئیس اداره میراث فرهنگی ایذه به ایلنا خبرداد:

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان ایذه از مرمت کامل آثارتاریخی آیاپیر این شهرستان خبرداد.

ایوب سلطانیدر گفت و گو با خبرنگار ایلنا، ضمن بیان این مطلب اظهارداشت: کارشناسان پایگاه جهانی تخت جمشید کار مرمت و بازسازی آثار تاریخی پایگاه آیاپیر شهرستان ایذه را به طور صددرصد انجام دادند. این آثار هم اکنون در همین پایگاه تحت مراقبت هستند.

سلطانی افزود: برای محافظت و نگهبانی از این آثار ارزشمند فرد جدیدی به سازمان معرفی شده که در حال بررسی سوابق و سلامت روانی این فرد از طریق حراست سازمان میراث هستیم.

 وی گفت: هم اکنون در حال ساختن یک مخزن امن برای نگهداری این آثار در پایگاه آیاپیر شهرستان ایذه هستیم که ظرف یک ماه آینده آماده خواهد شد و آثار تاریخی به آن مکان منتقل خواهند شد.

سلطانی در خصوص روند مراحل قانونی نگهبان خاطی که به آثار تاریخی آسیب رساند، اظهار داشت: این فرد پس از دستگیری هم اکنون با وثیقه 200 میلیون تومانی آزاد شده و مراحل قانونی پروند‌ه‌اش در حال گذراندن است.

بر اساس این گزارش در شامگاه هفتم بهمن ماه سالجاری در پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر ایذه، تعدادی از آثار تاریخی از دوره اشکانی تا معاصر به دست نگهبان این پایگاه آسیب جدی دیدند. این آثار شامل تعدادی سنگ قبرهای متأخر اسلامی، هاون سنگی، بام غلطان، پایه ستون و سنگ آسیاب بودند.

آثار تاریخی سلامت ایذه تخت جمشید آیاپیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر