کد خبر: 594951 A

نماینده مردم آذربایجان‌شرقی در مجلس خبرگان:

نماینده مردم آذربایجان‌شرقی در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مردم آذربایجان مطیع امر رهبری‌اند، گفت: علما، شهدا و... همگی برای دفاع از ولایت پای در مسیر گذاشته و جان خویش را نثار کردند.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله محمدتقی پورمحمدی در همایش چهلمین سالگرد قیام خونین ۲۹ بهمن تبریز، اظهار کرد: نقش آذربایجان در طول تاریخ در فرهنگ و هویت ایرانی با ویژگی‌های اسلامی و شیعی قابل انکار نیست.

وی ادامه داد: روزی که تبریز توسط شاه اسماعیل صفوی به عنوان پایتخت تشیع در ۹۰۷ قمری انتخاب شد، اولین حکومت بر مبنای افکار اسلامی و شیعی شکل گرفت.

نماینده مردم استان درمجلس خبرگان رهبری به نقش موثر علمای آذربایجان در تاریخ ایران اشاره کرد و افزود: مردم خطه‌ آذربایجان در تاریخ ایران و در تمامی صحنه‌ها نقش ایفا کرده و حتی زنان و علمای‌شان در خط مقدم جان خود را نثار کردند.

وی تشریح کرد: زمانی که انگلیسی‌ها بوشهر را اشغال کردند مرحوم آیت‌الله میرزا باقر مجتهد اولین فردی بود که برای دولتمردان نامه نوشت و آمادگی خود برای دفاع از بوشهر را اعلام کرد.

آیت‌الله پورمحمدی به نقش علمای آذربایجان در جریان تحریم تنباکو نیز اشاره کرد و افزود: در جریان نهضت مشروطیت نیز آذربایجان در خط مقدم بود و همچنین در جریان مبارزه با رضا خان و مقابله با گلدری‌های وی نیز علمایی چون "آیت‌الله انگجی، آیت‌الله میرزا تبریزی، شیخ غلام حسین تبریزی، سید یونس اردبیلی و میرزا علی اکبر اردبیلی" نقش بزرگی را ایفا کردند.

وی با تشریح دلاوری‌ها و مجاهدت‌های علمای آذربایجان و نقش برجسته‌ی این علما در تاریخ ایران، گفت: در نهضت ملی صنعت نفت هم آذربایجان در خط مقدم بود و همچنین در نهضت حضرت امام(ره) نیز در جریان "انجمن‌های ایالتی و ولایتی، جریان هجوم به مدرسه فیضیه، دستگیری حضرت امام(ره) بعد از قیام ۱۵ خرداد و..." آذربایجان و علمای این خطه نقش برجسته‌ای را ایفا کردند.

وی تاکید کرد: مردم و علمای آذربایجان در تمامی صحنه نقش ایفا کرده و در طول مبارزه و تبعید حضرت امام(ره) نیز مجاهدت و نقش برجسته‌ای داشتند.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این‌که آذربایجان در تمام مسائل پیشرو بوده است، خاطرنشان کرد: جریان ۲۹ بهمن تبریز نیز از جمله این پیشرو بودن‌هاست که در نتیجه‌ی ماجرای "۱۹ دی قم" به وقوع پیوست و اگر ۲۹ بهمن نبود رژیم طاغوت بر روی ۱۹ دی هم پرده می‌کشید اما در اربعین شهدای قم، مردم دلاور تبریز کاری کردند که ستون فقرات رژیم طاعوت را شکستند.

وی به اهمیت قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن سال ۵۶ اشاره کرد و گفت: بعد از تبریز حرکت‌ها به ترتیب در یزد، اصفهان و... نیز شروع شده و در نهایت در ۲۲ بهمن سال ۵۷ انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید.

وی تاکید کرد: مردم آذربایجان همواره مطیع فرمان رهبری‌اند، همانگونه که مطیع فرمان امام(ره) بودند.

آیت‌الله پورمحمدی در پایان با قرائت روایتی از امام باقر(ع) در مورد فاطمه‌ زهرا(س)، تشریح کرد: حضرت فاطمه‌ی زهرا(س) در مسیر دفاع از ولایت جانش را نثار کرد.

گفتنی است، همایش گرامیداشت چهلمین سالگرد قیام خونین ۲۹ بهمن مردم تبریز با حضور مسئولان، مردم و خانواده‌ی شهدا در "سالن همایش سینما سرباز اسلام" تبریز برگزار شده و در پایان مراسم از خانواده‌ی شهدا تجلیل شد.

آذربایجان شرقی تبریز رهبری قیام ۲۹ بهمن ۵۶ مردم تبریز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر