کد خبر: 584766 A

در صحن شورای شهر کرج مطرح و تصویب شد؛

طرح دو فوریتی درآمدزایی از منابع پایدار و لایحه دو فوریتی تهیه اقلام ضروری ستاد مدیریت شهری، دو طرح مطرح در جلسه شورا بود که با اکثریت آرا به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار ایلنا در سی و ششمین جلسه شورای شهر کرج، طرح دو فوریتی درآمدزایی با هدف منابع پایدار مطرح شد.

غدیر مهدوی، عضو شورای شهر کرج در ارتباط با این طرح، گفت: در دنیای امروز مدیریت متفاوت شده و هزینه‌های شهرداریها، مدیران شهری را به سمت درآمدزایی شهر، سوق می دهد. 

وی کرج را نیازمند این مدیریت دانست و گفت: با اجرای طرح، کمبود منابع نخواهیم داشت و اگر طرح، جدی گرفته و فرصت ها احصاء شود، سرمایه های شهری جذب می شود.

مهدوی به 5 بند این طرح اشاره و خاطرنشان کرد: ایجاد ساختار سازمانی، تشکیل کارگروه جذب سازمان، انجام فعالیت تبلیغاتی، انجام مطالعات امکان سنجی و در نهایت تهیه بانک اطلاعاتی در این طرح، مورد توجه است. 

 

لایحه تهیه اقلام ستاد مدیریت بحران

لایحه دو فوریتی شهرداری کرج مبنی بر نیاز مدیریت بحران مطرح شد که برای مواقع بحرانی و وقوع بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله، بودجه ای به مبلغ 40 میلیارد ریال به این امر، تخصیص پیدا کند.

 

ضرورت گسترش تجهیز مدیریت بحران

محمد نبیونی، رئیس شورای شهر کرج در این ارتباط گفت: با توجه به وقوع زلزله های اخیر، درخواست هایی وجود داشت که امکانات مدیریت شهری در مواقع بحرانی، گسترش یابد. 

وی ادامه داد: ضرورت تهیه اقلام مورد نیاز شهرداری با تکمیل امکانات و تجهیزات مناسب و لزوم اهمیت پیش بینی حوادث، نیازمند توجه ویژه، است.

 

آموزش خودامدادی نیاز ابتدایی مردم

حسن مدیر روستا، معاون خدمات شهری شهرداری کرج در ارتباط با این لایحه گفت: شهرداری به عنوان رییس ستاد شهر کرج باید سوله هایی را تجهیز کند که نیازمند اقلامی است و تا کنون امکان آن مهیا نشده و با توجه به حوادث اخیر، شهرداری برای آمادگی خود، تهیه اقلام تکمیلی را ضروری می داند.

وی با اهمیت آموزش خودامدادی، افزود: تا کنون شهرداری کرج در باشگاه میلاد امکاناتی تدارک دیده است اما خودامدادی موثرترین روش کنترل فردی در مقابله با بحران است که در کشورهای پیشرفته به صورت جدی، دنبال می شود.

مدیرروستا به حاشیه شهر و مراکز متراکم از جمعیت شهری اشاره و تصریح کرد: مقرر شده بعد از تهیه اقلام مورد نیاز، کانکس هایی را مجهز و در سطح شهر، تعبیه کنیم تا دسترسی در شرایط بحرانی، آسان باشد.

معاون خدمات شهری کرج به تاکید وزارت کشور در تجهیز مدیریت شهری در مواقع بحرانی اشاره کرد و گفت: 40 میلیارد ریال، رقم سنگینی است ولی اگر در بودجه سال های آتی در نظر گرفته شود، می توان به تکمیل و تجهیز وسایل مورد نیاز، اهتمام جدی تری داشت.

 

ستاد مدیریت بحران حمایت شود

اصغر نصیری، شهردار کرج، گفت: پیش از این ستاد مدیریت بحران فعال نبود و در حال حاضر با ایجاد ساختاری مناسب در شهرداری، محلی به عنوان ستاد مدیریت بحران، فعال شده که نیازمند حمایت است و با توجه به ضرورت امر و با توجه به توان شهرداری، باید امکانات اولیه ایی را در دسترس داشته باشد.

وی به ایجاد شرایط بحرانی در صورت اتفاق حوادث شدید طبیعی، اشاره کرد و یادآور شد: شهرداری بعد از زلزله های اخیر به دنبال تکمیل تجهیزات خود است اما با وجود امکانات موجود اگر شرایط بحرانی تری، رخ دهد، شهرداری پاسخگوی مردم نیست.

 

استفاده 3درصد آب شرب در فضای سبز

نصیری به موضوع دیگری که در رابطه با آب مصرفی فضای سبز شهرداری، مطرح شد، اشاره کرد و گفت: ردیف اعتبار آب خام مصرف فضای سبز همیشه دغدغه ما بوده و هست چراکه متاسفانه هنوز 3 درصد از مصارف فضای سبز، آب شرب است.

وی ادامه داد: بحث مطالعات و جانمایی باید انجام شود اما در اجرا، شهرداری به لحاظ فرصت 2 ماهه هنوز موفق به انجام برخی از برنامه های خود نشده است.

 

رای نهایی شورا

در نهایت طرح دو فوریتی درآمدزایی شهرداری با هدف منابع پایدار شهر کرج با اکثریت آرا، تصویب شد.

همچنین لایحه دو فوریتی شهرداری مبنی به تصویب بودجه 40 میلیارد ریالی برای تهیه اقلام ستاد مدیریت بحران شهرداری با در نظر گرفتن ضوابط و مقررات مصوب کمیسیون تلفیق و بودجه و با توجه به نظر کارشناسی کمیسیون محیط زیست، سلامت و ایمنی، با اکثریت آرا تصویب شد.

 

مصوبات شورای شهر کرج سی و ششمین جلسه شورا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر