کد خبر: 566146 A

علیرضا دباغ عبداللهی خبر داد:

معاون اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان اردبیل از تصویب 5 میلیارد و 95 میلیون تومان تسهیلات اشتغال‌‌زایی صنایع‌دستی در این استان خبر داد.

به گزارش ایلنا، علیرضا دباغ عبداللهی با اعلام این خبر تصریح کرد: این تسهیلات در قالب طرح اشتغال فراگیر و با هدف توسعه اشتغال اختصاص یافته است.

وی با اذعان به اینکه دولت دو طرح توسعه اشتغال را دنبال می کند، اضافه کرد: بر همین اساس دو طرح اشتغال فراگیر و طرح توسعه اشتغال روستایی در دستور کار قرار گرفته است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان متذکر شد: در سطح کشور 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای طرح اشتغال فراگیر پیش بینی شده که سهم استان 564 میلیارد تومان است.

دباغ عبداللهی تاکید کرد: این تسهیلات در سه بخش توسعه، سرمایه در گردش و ایجاد پرداخت می شود و با توجه به اینکه سقف نداشته و تسهیلات یارانه دار است، برای ایجاد اشتغال تسهیلات مطلوبی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه بررسی تسهیلات اشتغال فراگیر آغاز شده و تا بهمن ماه ادامه دارد، افزود: تسهیلات ذکر شده به تصویب کارگروه شهرستان رسیده که در صورت تصویب در کارگروه استانی عملیاتی خواهد شد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: در قالب تسهیلات اشتغال فراگیر یک میلیارد و 380 میلیون تومان برای شهرستان خلخال، 120 میلیون تومان برای شهرستان نمین، 595 میلیون تومان برای شهرستان پارس آباد و سه میلیارد تومان برای شهرستان اردبیل اختصاص یافته است.

به گفته دباغ عبداللهی با توجه به اینکه بخشی از تسهیلات به حوزه گردشگری اختصاص دارد، 50 میلیارد تومان به گردشگری سرعین، دو میلیارد و 350 میلیون تومان برای گردشگری خلخال، سه میلیارد و 420 میلیون تومان به گردشگری پارس آباد و 22 میلیارد تومان به شهرستان اردبیل مصوب شده است.

وی با بیان اینکه میزان یارانه وام اشتغال فراگیر حداکثر هشت درصد است،  افزود: هر طرح میزان اشتغال بالایی داشته باشد در اولویت خواهد بود و دولت تزریق پول به سیستم اقتصادی را صرفا به منظور ایجاد اشتغال در نظر دارد.

وی همچنین در خصوص طرح توسع اشتغال روستایی افزود: دولت 1.5 میلیارد دلار از محل صندوق ذخیره ارزی برای این طرح در نظر گرفته که سهم استان 350 میلیارد تومان  است و دولت در نظر دارد بعد از تبدیل ارز به ریال و تزریق آن به سیستم بانکی تسهیلات مطلوب اشتغال زایی در روستاها تعریف کند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ادامه داد: این تسهیلات برای توسعه اشتغال روستاها و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت پیش بینی  شده که 10 درصد با مبلغ 35 میلیارد تومان به صنایع دستی و 10 درصد با 35 میلیارد تومان به بخش گردشگری در استان اختصاص خواهد یافت.

دباغ عبداللهی تاکید کرد: بررسی طرح اشتغال روستایی تا تیر ماه سال آینده ادامه دارد و میانگین سود تسهیلات شش درصد است بطوریکه در مناطق صفر مرزی و روستاهای دور افتاده حتی تا دو درصد کاهش یافته و در شهرهای زیر 10 هزار نفر تا 12 درصد پیش بینی شده است.

 

اردبیل علیرضا دباغ عبداللهی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر