کد خبر: 566144 A

کریم حاجی‌زاده:

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان اردبیل از تدوین طرح جامع روستای هدف گردشگری کزج با هدف الگوسازی بوم‌گردی در این استان خبر داد.

به گزارش ایلنا، کریم حاجی‌زاده با اعلام این خبر تصریح کرد: در پی بازدید از این روستای هدف گردشگری به همراه استاندار اردبیل مقرر شد طرح جامع توسعه گردشگری آن تدوین شود.

وی متذکر شد: اعتبار این طرح از محل اعتبارات استانی تامین شده و میراث فرهنگی استان نسبت به انتخاب مشاور اقدام می‌کند تا در نهایت مجموعه اقدامات عمرانی و توسعه‌ای روستا به‌صورت یکپارچه و با رویکرد گردشگری تعریف شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل تاکید کرد: روستای کزج یکی از نمونه‌های شاخص معماری تختان‌بندی در جنوب استان است که در واقع مشابه معماری ماسوله در گیلان و حتی با قدمتی بیش از آن است.

حاجی‌زاده تاکید کرد: این روستا یکی از نمونه‌های شاخص مکان‌یابی حرفه‌ای در ایجاد روستا محسوب می‌شود که در مکانی که شیب‌های تند و خاک با کیفیت پایین بوده ساخت فضای کالبدی توسط گذشتگان تعریف شده تا از سایر اراضی با کیفیت بالا برای تولیدات کشاورزی استفاده شود.

وی افزود: در واقع می‌توان کزج را به‌عنوان یکی از روستاهای شاخص ارتباط مطلوب انسان و طبیعت تعریف کرد و به همین دلیل ضروری است هر گونه عملیات توسعه اعم از کشاورزی و دامداری و یا عمرانی و ساخت و ساز روستایی با رویکرد گردشگری تعریف شود.

استان اردبیل اردبیل کریم حاجی زاده میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر