کد خبر: 519309 A

معاون میراث فرهنگی لرستان خبرداد:

معاون میراث مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان از ثبت زبان لکی در فهرست ملی میراث ناملموس کشور خبرداد.

به گزارش ایلنا، زهرا بهاروند با اعلام این خبر اظهار داشت: کمیته ملی میراث ناملموس دیروز با ثبت زبان لکی در فهرست ملی میراث ناملموس کشور موافقت کرد وزبان لکی در فهرست ملی میراث ناملموس ایران ثبت شد.

زبان لکی از زبان‌های بسیار قدیمی است. تعداد واژه‌ها در این زبان را تا 30هزار واژه اعلام کرده‌اند. ‌در زبان لکی کنونی هنوز بسیاری از لغات، اصطلاحات و واژه‌های موجود در زبان اوستا به همان شکل اولیه بدون هیچ تغییری رایج و معمول هستند

لکی زبانی است  منظوم و مملو از اشعار، ضرب‌المثل‌ها، تمثیل‌ها، افسانه‌ها و بسیاری از کلمات و جملات آن دارای اوزان عروضی است، با این تفاوت که شعر لکی همه‌جا 10هجایی است، اما گاهی 8 و 12هجایی نیز دارد.

میراث فرهنگی ناملموس به تولیدات و فرایندهای فرهنگی گفته می‌شود که با گذشت زمان و از نسل‌های پیشین باقی مانده‌، ملموس نبوده  و قابلیت ذخیره در محل فیزیکی مانند موزه را ندارند ولی از طریق ابزارها و وسایلی که در آن‌ها به‌کار رفته‌اند قابل تجربه‌کردن هستند.

ایران زهرا شعر صنایع دستی و گردشگری موزه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر