کد خبر: 438920 A

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری خراسان رضوی:

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی گفت: سیاست‌ها در حوزه اعتیاد مبتنی بر رویکرد پیشگیرانه، یاورانه و حمایتی است.

به گزارش ایلنا، سید کمال الدین حسینی در این همایش که در دانشگاه فرهنگیان مشهد برگزار شد با بیان اینکه آگاه سازی و بیان واقعیات به ایجاد بصیرت می انجامد و به افراد قدرت تصمیم گیری صحیح را می دهد، افزود: در دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، سه رویکرد را برای مواجه با سه گروه از مخاطبین با هدف کاهش آسیب اعتیاد در جامعه، طراحی و برنامه ریزی کرده ایم.

وی گفت: نخستین گروه افرادی از جامعه هستند که دچار گرفتاری‌های مواد مخدر نشده اند مانند اکثریت جامعه، دومین گروه افرادی که اعتیاد دارند اما در چرخه زندگی اجتماعی هستند و اعتیاد هنوز بصورت نمود و بروز ظاهری و ایجاد اختلال در زندگی آنها مشاهده نشده است و گروه سوم معتادان متجاهر و کارتن خواب هستند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری‌خراسان‌رضوی رویکردهای تعریف شده را چنین عنوان کرد: آنچه در خصوص افراد سالم جامعه مخصوصا جوانان و نوجوانان جامعه کارساز است، بحث پیشگیری است و پیشگیری تنها در چند پیام ساده تبلیغاتی خلاصه نمی شود بلکه اقناع سازی و بیان واقعیات غالبا دردناک آسیبی همچون اعتیاد در افراد تاثیر بسزایی دارد.

حسینی خاطرنشان کرد: برای گروه دوم، رویکرد همراهی و همکاری در مراجعه داوطلبانه افراد به کلینیک‌ها و مراکز ترک اعتیاد و کمک گرفتن از روانشناسان، مددکاران اجتماعی و متخصصان امر سلامت، برای بازگشتن به مسیر صحیح می تواند موثر باشد؛ همچنین در این بخش استفاده از ظرفیت رسانه ها و برنامه های مهندسی شده با همکاری خانواده این افراد، تاثیرگذاری بیشتری دارد.

وی سومین گروه را نیازمند کمک‌های جدی دانست و افزود: این امر، تعامل بالای بین دستگاه های مسئول و آماده سازی محیط ایمن و سالم را می‌طلبد.

مدیرکل دفتر امورا جتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی در ادامه نقش همراهی و یاری بهبود یافتگان در روند ترک معتادان متجاهر را پر رنگ و تاثیرگذار دانست.

حسینی در ادامه با طرح این موضوع که یکی از مشکلات رفع آسیب های اجتماعی، ساده سازی پدیده ها است؛گفت: زمانی که پدیده‌ای مطرح می‌شود؛ افراد با ساده‌سازی آن موضوع پاسخ‌های کلیشه‌ای می‌دهند.

وی به ذکر این مثال که با بیان آسیب اجتماعی اعتیاد، غالبا اقتصاد و مشکلات اقتصادی را زیربنای و علت آن می دانند. در حالی که اقتصاد تنها علت نیست بلکه یکی از عوامل در کنار عوامل مهم دیگر است و عوامل دیگر هم به اندازه مسایل اقتصادی تاثیر گذار است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی در پایان علل شکل‌گیری پدیده‌های اجتماعی را چنین عنوان کرد: رسوبات فرهنگی موجب گفتمان های حاکم بر محیط اجتماعی می‌شود و در مقابل شرایط و مقتضیات به شکل گیری پدیده های اجتماعی در جامعه کمک می کند.

لازم به ذکر است؛ در ادامه این مراسم چند تن از معتادان بهبود یافته به بیان تجربیات و شرح حال خود برای حاضران پرداخته و در خاتمه به سئوالات دانشجویان در این خصوص پاسخ دادند.

اجتماعی و فرهنگی اعتیاد خراسان رضوی نسل جوان بهبود یافته
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر